Weezdob Collective i ich nieszablonowy jazz na Trójkowej scenie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Weezdob Collective i ich nieszablonowy jazz na Trójkowej scenie
Weezdob Collective w Trójce Foto: Wojciech Kusiński/PR

Oryginalne brzmienie, wpadające w ucho melodie i mnóstwo energii – to tylko kilka rzeczy, które przychodzą na myśl w kontekście Weezdob Collective. 

Posłuchaj

Weezdob Collective na Trójkowej scenie (Koncert/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Koncert Weezdob Collective odbył się w niedzielę (17.03) w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Zespół powstał w lutym 2014 roku z inicjatywy gitarzysty Piotra Scholza oraz saksofonisty Kuby Marciniaka, którzy pierwsze doświadczenia z muzyką jazzową zdobywali razem już w liceum. Po latach rozłąki, spowodowanej wyjazdem Kuby na studia do Jazz Institut Berlin, zapragnęli wznowić muzyczną współpracę. Do wspólnego grania zaprosili kolegów z liceum – kontrabasistę Damiana Kostkę i perkusistę Adama Zagórskiego oraz poznanego podczas studiów na Akademii Muzycznej harmonijkarza Kacpra Smolińskiego.

Członkowie zespołu zdobywali wykształcenie na następujących uczelniach: Jazz Institut Berlin (Niemcy), Syddansk Musikkonservatorium w Odense (Dania), Prins Claus Conservatoire w Groningen (Holandia), Akademia Muzyczna w Poznaniu, Akademia Muzyczna we Wrocławiu. Chcąc połączyć swoje różnorodne doświadczenia i oryginalne brzmienia, stworzyli spójny kolektyw improwizatorów i kompozytorów.

Repertuar zespołu składa się głównie z autorskich kompozycji wszystkich jego członków, jak również standardów w autorskich aranżacjach. Nietypowe w jazzie połączenie harmonijki i saksofonu oraz inspiracje różnymi gatunkami muzycznymi zapewniają formacji świeże i rozpoznawalne brzmienie. Opierając się na tradycji muzyki jazzowej, artyści wzbogacają swoje kompozycje o elementy współczesnej muzyki improwizowanej, muzyki klasycznej, słowiańskiej
muzyki ludowej.

Weezdob Collective rozpoczął swoją działalność artystyczną od wspólnej sesji nagraniowej, która zaowocowała występem w finale konkursu Jazz nad Odra 2014 w kwietniu 2014 roku. Już w sierpniu zespół wziął udział w konkursie RCK PRO JAZZ w Kołobrzegu, gdzie zajął II miejsce. W październiku 2014 roku Weezdob Collective zajęło III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym Krokus Jazz Festival. W styczniu 2015 roku zespół otrzymał tytuł Aniołka Jazzowego (Grand Prix) na Bielskiej Zadymce Jazzowej. Kolejnymi laurami na koncie zespołu to III miejsce na Czech Jazz Contest 2015, I miejsce na Jazz Fruit w ramach festiwalu Mladi Ladi Jazz w Pradze, I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych 2015 oraz I miejsce na Blue Note Poznań Competition 2015. W 2018 roku został laureatem konkursu festiwalu Jazz nad Odrą. Dzięki tej ostatniej wygranej radiowa Trójka wraz ze Strefą Kultury Wrocław postanowiła nagrodzić zespół i zaprosić do Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. 

Skład:

  • Kuba Marciniak – tenor saxophone
  • Kacper Smolinski – harmonica
  • Piotr Scholz – guitar
  • Damian Kostka – double bass
  • Adam Zagorski – drums

(mat. promocyjne)

Polecane