Czy autyzm i szczepionki są powiązane? Najnowsze badania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy autyzm i szczepionki są powiązane? Najnowsze badania
"Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z firmą farmaceutyczną AstraZeneca w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19" - zdj. ilustracyjneFoto: pixabay.com/470906

W 11-letnim eksperymencie, największym w historii badań tej dysfunkcji, prowadzonym przez duńskich naukowców, wzięło udział ponad 650 tysięcy dzieci. Zaobserwowano wśród nich 6 tysięcy przypadków autyzmu. Badacze udowodnili brak wpływu szczepionki MMR na rozwój zaburzenia, co sugerowano od lat. Wciąż jednak brak jednoznacznej odpowiedzi, co powoduje autyzm. 

Posłuchaj

Autyzm. Co dziś wiemy na pewno o jego przyczynach? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

dziecko autyzm samotnosc 1200.jpg
Autystyczne dzieci w przedszkolu i szkole. Jak je wspierać?

– Jeżeli chodzi o pochodzenie autyzmu to wiadomo, że istnieje czynnik genetyczny. Dlatego jest podwyższone ryzyko, że rodzeństwo dziecka z autyzmem też będzie miało zaburzenia z tego spektrum. Jest również czynnik środowiskowy. Badania prowadzone są na wielu frontach – mówi Rafał Motriuk, korespondent naukowy Polskiego Radia, autor książki "Autystyczny syn. Zdesperowany tata". 

Danuta Mazij-Kucharska z Centrum Terapii "Synergis" zwraca uwagę, że jeśli istniałoby powiązanie autyzmu ze szczepionkami, to wszystkie zaszczepione dzieci powinny mieć zaburzenia ze spektrum autyzmu. – Wielokrotnie, gdy w rodzinach, które są u nas pod opieką, pojawia się drugie dziecko (rodzice – przyp. red.) zadają pytanie "czy szczepić?". Szczepić, ale każde dziecko, które ma nieprawidłowości neurologiczne, powinno dobrze obejrzane przez lekarza i szczepionka powinna być podana w odpowiednim momencie – podkreśla. 


shutterstock_790443955 Asperger 1200.jpg
Jak wychowywać dziecko z zespołem Aspergera?

Jak przypomina Rafał Motriuk w badaniach Andrew Wakefielda, które zapoczątkowały łączenie autyzmu ze szczepionką MMR (przeciwko odrze, śwince, różyczce) przebadano 12 dzieci. W najnowszym duńskim badaniu wzięło udział 650 tys. dzieci. Autyzm zdiagnozowano u mniej więcej jednego procenta dzieci. 

Co najnowszym badaniom zarzucają ruchy antyszczepionkowe? Na jakie badania powołuje się wypowiadająca się w materiale Justyna Socha z ruchu STOP NOP? Z jakimi przyczynami próbowano połączyć autyzm?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału dodatkowego: Izabela Woźniak
Data emisji: 7.03.2019
Godzina emisji: 7.41

gs/ab

Polecane