ZNP zapowiedział strajk nauczycieli na 8 kwietnia. Komentarze publicystów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
ZNP zapowiedział strajk nauczycieli na 8 kwietnia. Komentarze publicystów
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir BroniarzFoto: PAP/Jakub Kamiński

– Obawiam się, czy autorzy pomysłu o strajku nauczycieli nie synchronizują terminów z kalendarzem wyborczym i czy nie jest to protest polityczny pod płaszczykiem haseł socjalnych – powiedział w "Pulsie Trójki" Agaton Koziński ("Polska The Times"). – Jeżeli chodzi o strajk nauczycieli, trudno mieć wątpliwości natury etycznej, ponieważ w Polsce bardzo nadużywa się pojęcia misji - stwierdziła dr Katarzyna Kasia ("Kultura Liberalna").

Posłuchaj

Katarzyna Kasia ("Kultura Liberalna") i Agaton Koziński ("Polska The Times") o strajku nauczycieli (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W poniedziałek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że 8 kwietnia ma rozpocząć się strajk w szkołach i innych placówkach oświatowych, w których – w wyniku referendum – uzyskana będzie zgoda na jego przeprowadzenie.

MEN zwróciło uwagę, że protest nauczycieli może zakłócić egzaminy gimnazjalne i pokrzyżować życiowe plany uczniów. Resort podkreślił, że systematycznie podnosi pensje nauczycieli po pięciu latach ich zamrożenia.

– Nauczyciele w Polsce nigdy nie podjęli takiej masowej akcji protestacyjnej i nie jest to grupa zawodowa, która by się odpowiednio głośno dopominała o swoje prawa. Jeżeli teraz są tak zdesperowani, że podejmują taką decyzję, to należy ją uszanować – stwierdziła dr Katarzyna Kasia. Podkreśliła, że "absolutnie strajk nauczycieli popiera", choć sama jest mamą córki, która chodzi do szkoły.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zdaniem Agatona Kozińskiego, "nauczyciele na pewno powinni lepiej zarabiać". Gość "Pulsu Trójki" podkreślił, że trzeba jednak zwrócić uwagę na "Kartę Nauczyciela", która daje tej grupie zawodowej "mnóstwo przywilejów". – Przemyślmy, czy tych przywilejów nie dałoby się powymieniać na konkretne pieniądze – stwierdził publicysta "Polski The Times".

Dr Katarzyna Kasia powiedziała, że nauczycieli do protestu zainspirowali policjanci, którzy wywalczyli podwyżki. Sprzeciwiła się jednak formie protestu, polegającej na braniu zwolnień lekarskich. – Sytuacja w oświacie jest tak niedobra, że tutaj nie ma co udawać, że wszystko jest ok, a my jesteśmy chorzy i zmęczeni. Wszystko dojrzało do tego, żeby przyjąć bardziej konkretną formę protestu – oceniła.

– Obawiam się, czy autorzy pomysłu tego strajku nie synchronizują terminów z kalendarzem wyborczym i nie jest to protest polityczny pod płaszczykiem haseł socjalnych, haseł zawodowych, strajk który ma utrudnić ekipie rządzącej start w wyborach 26 maja, a potem na jesieni - podkreślił Koziński. Podkreślił jednak, że wierzy, iż intencje nauczycieli są czyste.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki 
Prowadzący: Beata Michniewicz 
Gość: Dr Katarzyna Kasia ("Kultura Liberalna"), Agaton Koziński ("Polska The Times")
Data emisji: 04.03.2019
Godzina emisji: 17:45

paw/gs


Polecane