Pomoc dla chorych na mukowiscydozę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomoc dla chorych na mukowiscydozę
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/StockSnap

3 marca zakończył się XVIII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. Hasło tej kampanii społecznej "Nie widać prawda" miało zwrócić uwagę na chorobę, która nie daje zewnętrznych objawów, natomiast rujnuje życie chorego w każdym wymiarze: fizycznym, psychicznym i rodzinnym.

Posłuchaj

Życie z mukowiscydozą, czyli codzienność pełna walki (Czas niezwykły/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W audycji opowiadamy o działaniach Mukokoalicji i Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. – Mamy około 2000 osób chorych w Polsce, dokładnej liczny nie znamy, bo dopiero tworzy się rejestr osób chorych. Mukowiscydoza to najczęstsza z chorób rzadkich, niemniej wciąż z perspektywy całości społeczeństwa być może jest problemem mało dostrzegalnym.  Z jednej strony naszą radością jest, że po chorych nie widać choroby, z drugiej strony jest to też nasze przekleństwo, bo trudno tę chorobę zauważyć. Nawet jeśli ktoś o niej wie, nie po prostu nie wierzy, że ta osoba jest śmiertelnie chora – mówi Waldemar Majek, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, jednego z filarów Mukokoalicji.

Iwona Kopczyńska, mama dzieci chorych na mukowiscydozę podkreślała wagę warsztatów dla rodziców organizowanych co roku przez Towarzystwo. – Zjeżdżają się różni lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy i my rodzice możemy się bardzo dużo nauczyć, także spotkać się między rodzicami. Porozmawiać, podzielić doświadczeniem – wylicza. 

Jak wyglądają codzienne drenaże płuc, konieczne w walce z objawami choroby? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której w pojawił się także tradycyjny cykl "Na wyciągniecie ręki". Anna Dymna opowiadała w nim o zbliżającym się jubileuszowym 15. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie 

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska 
Goście: Iwona Kopczyńska (mama dzieci chorych na mukowiscydozę), Waldemar Majek (prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą) 
Data emisji: 4.03.2019 
Godzina emisji: 23.08

ml/gs

Polecane