"Thais" – opera zapoznana

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Thais" – opera zapoznana
"Thais" Operze Bałtyckiej Foto: Krzysztof Mystkowski/ KFP

Premiera opery Julesa Masseneta (libretto – Louis Gallet) w Operze Bałtyckiej – jak zapewniają twórcy – jest pierwszą w Polsce od około stu lat.

Posłuchaj

Zapomniana "Thais" i Teatroteka (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

My spotykamy się w dwa dni po premierze. Naszymi gośćmi są: Marcelina Beucher – młoda sopranistka – jedna z trzech odtwórczyń roli tytułowej, Tomasz Rak – jeden z dwóch barytonów, obsadzonych w roli mnicha Atanaela obok Marcina Bronikowskiego, który te partie zaśpiewał w spektaklu premierowym, Alicja Kokosińska – autorka scenografii i kostiumów oraz Romuald Wicza Pokojski – reżyser. Mamy więc szansę rozmawiać o wystawieniu dzieła niesłusznie w Polsce zapomnianego, choć zaliczane jest ono do klasyki operowej i uznawane za wyjątkowo piękne. Historia "Thais" może być natomiast znana, gdyż libretto powstało na podstawie powieści Anatola France'a. Wydawałoby się, że opowieść o pięknej kurtyzanie, o której dusze walczy mnich, nie może nas przejąć, a jednak… O tym opowiadamy w części pierwszej tego, otwierającego marzec, wydania MBK. 


Marcelina Beucher "Thais", fot. Krzysztof Mystkowski/ KFP Marcelina Beucher "Thais", fot. Krzysztof Mystkowski/ KFP

W części drugiej "Magazynu" gościmy Monikę Milewską – autorkę prac naukowych oraz słuchowisk (nagrodzoną na Festiwalu Dwa Teatry), poetkę, która w ubiegłym roku zadebiutowała także w roli powieściopisarki. Jej "Latawiec z betonu" został w wersji zaadaptowanej przez nią samą pokazany na 3 TEATROTEKA FEST, pod tytułem "Falowiec". Rzecz jest bowiem o najdłuższym budynku w Polsce, postawionym w latach siedemdziesiątych na gdańskim Przymorzu. My rozmawiamy o powieści, przypominając ją zarazem, gdyż była ona już zaprezentowana w MBK. Przedstawienie bierze udział w konkursie, który towarzyszy TEATROTEKA FEST. 


materiały prasowe materiały prasowe

A, czym jest TEATROTEKA… o tym porozmawiamy w części zamykającej wydanie z koordynatorką festiwalu Marią Stępkowska. Kiedy będzie ono dobiegało końca, w teatrze Collegium Nobilium w Warszawie, były już znane też zarazem nazwiska laureatów.

MBK wszak otwiera niespodzianka, patrz zdjęcie poniżej. 


Anna Dymna, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Anna Dymna, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

PS

Rozmowy do tego wydania nagrywaliśmy wcześniej.

Teraz już wiemy, jak "Thais" została zrealizowana, otóż – bez modnej brawury, nadekspresji, z pewna ostrożnością, rodzajem… pokory. Muzyka i finał szczególnie działają na emocje, wzruszają partie solowe, nie tylko wokalne. Jest coś w tym przedstawieniu, co sprawia, że chciałoby się je zobaczyć ponownie. W każdym razie, ja - chciałabym.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 3.03.2018 
Godzina emisji: 21.10


Polecane