Dobrowolne składki na ZUS dla przedsiębiorców?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dobrowolne składki na ZUS dla przedsiębiorców?
Jeden nr składkowy ZUS to ułatwienie dla przedsiębiorcówFoto: shutterstock, FreelySky

Nie ma dnia, żeby jakiś Polak nie zarejestrował działalności gospodarczej w Niemczech. Dlaczego tam?

Posłuchaj

Dobrowolne składki na ZUS dla przedsiębiorców? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

U naszych sąsiadów opłacanie ZUS jest dobrowolne. Niemiecki przedsiębiorca może zdecydować, czy chce odkładać na emeryturę, czy nie. Jak to wygląda w praktyce? Większość nie odprowadza składki na tamtejszy odpowiednik ZUS i sama zabezpiecza się na emeryturę. W Polsce też tak ma być – zapowiada rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, choć doradcy podatkowi zza Odry przestrzegają.

– Zasada, że w Polsce płaci się stawkę ryczałtową i to wysoką, obojętnie czy się na to zarobiło czy nie, jest bardzo szkodliwa dla gospodarki. Tak wysoka stawka uniemożliwia prowadzenie działalności o małej rentowności, wypychając przedsiębiorców do szarej strefy  – zaznacza Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

– Bardzo sceptycznie jestem nastawiony do tego pomysłu – mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. – Składka powinna być proporcjonalna od dochodu i tak jak podatek dochodowy, płacona tylko wtedy, kiedy mamy dochód. Ta regulacja nie dotyczy w zasadzie przedsiębiorców, ale osób samozatrudnionych – dodaje 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Adam Abramowicz (rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Andrzej Strębski (niezależny ekspert ds. polityki społecznej), dr Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Zbigniew Żurek (wiceprezes BCC), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne) 
Data emisji: 28.02.2019 
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane