Opowiadania balansujące pomiędzy dramatem a groteską

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opowiadania balansujące pomiędzy dramatem a groteską
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Czerwiec 1967 – marzec 1968. Partia Gomułki i Moczara rozpętuje haniebną kampanię antysemicką. Józef Hen reaguje, jak na pisarza przystało: publikuje w paryskiej "Kul­turze" pod pseudonimem "Korab" opowiadania z cyklu "Oko Dajana".

Posłuchaj

Mariusz Cieślik o opowiadaniach Józefa Hena (Przodownicy lektury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki z opowiadaniami Józefa Hena Okładka książki z opowiadaniami Józefa Hena

"Korab" odnosi sukces, jest przekładany na francuski, włoski, niemiecki, angielski i często cytowany. Autor wpi­sany na czarną listę, z zakazem wyjazdów za granicę.

Czterdzieści jeden lat później, w 2008 roku, Józef Hen pisze wstrzą­sającą powieść "Pingpongista". Miasteczko, w którym podczas okupacji dokonała się zbrodnia, nazywa się tu Cheremiec, ale nie ma wątpliwo­ści, że inspiracją literacką była tragedia Żydów spalonych w Jedwab­nem. Narratorem jest przybyły na uroczystości rocznicowe sędzia z Brooklynu, Mike (znany mieszkańcom jako Michaś). Usiłował wtedy uratować życie swojemu rówieśnikowi, znakomitemu pingpongiście, któremu obiecał rewanż. Bezskutecznie. Mi­nęło sześćdziesiąt lat, Mike wdziera się w sumienia świadków zbrod­ni, także i kilku wciąż żyjących uczestników. Wśród nich znajduje się ksiądz, który wyznaje Mike'owi, że dręczą go podjęte wtedy decyzje. Żałuje, że nie wykonał wówczas księżowskiego zadania, nie przeciw­stawił się zbrodni. Obie książki połączono w jeden zbiór, który porusza bolesny temat antysemityzmu.

– Opowiadania są pierwszy raz wznowione od 1990 roku i dopiero drugi raz wydane w Polsce. To bardzo ciekawa proza pod względem obyczajowym. Jednocześnie jest intrygująca, bo balansuje pomiędzy dramatem a groteską – zaznacza Mariusz Cieślik. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 27.02.2019
Godzina emisji: 10.12

mat. prasowe/kw

Polecane