Czy sprawę restytucji mienia obywateli amerykańskich powinniśmy uznać za zamkniętą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy sprawę restytucji mienia obywateli amerykańskich powinniśmy uznać za zamkniętą?
Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike PompeoFoto: PAP/Paweł Supernak

Czego oczekują Amerykanie? Czym jest ustawa Just Act 447? Czy jesteśmy do czegoś zobowiązani?

Posłuchaj

Czy sprawę restytucji mienia obywateli amerykańskich powinniśmy uznać za zamkniętą? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo na konferencji prasowej w Warszawie powiedział m.in.: "Namawiam moich polskich kolegów, aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia prywatnego osób, które utraciły nieruchomości w dobie Holocaustu".

– Środowiska żydowskie i proizraelskie mają duże przełożenie na rząd amerykański, na Biały Dom i ludzi z otoczenia Donalda Trumpa – mówi amerykanista Artur Wróblewski. – Nie wszyscy są przyjaźnie nastawieni do Polski. Pamiętajmy, że w Izraelu jest ponad milion Rosjan czy Żydów z Rosji, którzy przyjechali tam, kiedy Związek Radziecki upadał. Temat Holocaustu służy Izraelowi, celom propagandy wewnętrznej. To jest związane z okresem wyborczym w tym państwie – dodaje.

– Generalnie Polacy mają do Żydów dobry stosunek. Przynajmniej tak wskazują badania. Oczywiście po tym jak "mleko się wylało", to może się to nieco zmienić. Pod względem retoryki, wizji historycznej czy finansowym agresywną stroną w tych relacjach niestety jest Izrael – podkreśla Tomasz Sommer, redaktor naczelny tygodnika "Najwyższy Czas". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Artur Wróblewski (amerykanista, Uczelnia Łazarskiego), prof. Wawrzyniec Konarski (politolog), dr Grzegorz Lewicki (Fundacja Pułaskiego), Tomasz Sommer (redaktor naczelny tygodnika "Najwyższy Czas"), dr Olgierd Annusewicz (Ośrodek Analiz Politologicznych, Uniwersytet Warszawski), dr Maciej Mrozowski (prawnik, medioznawca)
Data emisji: 18.02.2019 
Godzina emisji: 12.07

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane