Los Katalonii a los Hiszpanii. Co przyniosą najbliższe miesiące?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Los Katalonii a los Hiszpanii. Co przyniosą najbliższe miesiące?
Barcelońska manifestacja przeciwników procesu organizatorów referendum niepodległościowego z 1 października 2017 roku Foto: PAP/EPA/ALEJANDRO GARCIA

Pod koniec kwietnia w Hiszpanii odbędą się przyspieszone wybory. Premier Pedro Sánchez został zmuszony do ich rozpisania, bo nie zdołał uchwalić budżetu. Stało się tak dlatego, że nie poparli go separatyści katalońscy, od których głosu zależy, od połowy zeszłego roku, przetrwanie rządu.

Posłuchaj

Czy sytuacja w Hiszpanii będzie się wciąż zaostrzać? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
"

Maciej Okraszewski Katalonia jest nie tylko powodem upadku rządu, bedzie też podstawowym tematem tej kampanii z lewa i z prawa

– Katalonia jest podstawową kwestią. Dodajmy, że 3 dni przed ogłoszeniem przyspieszonych wyborów w Madrycie, zaledwie niecały kilometr od miejsca, gdzie zbierają się deputowani, rozpoczął się najważniejszy w hiszpańskiej demokracji proces przeciw organizatorom referendum niepodległościowego z 1 października 2017 roku w Katalonii. Katalonia jest nie tylko powodem upadku rządu, będzie też podstawowym tematem tej kampanii z lewa i z prawa  ocenia Maciej Okraszewski z portalu Dział Zagraniczny.  

12 osobom oskarżonym w procesie grożą kary więzienia za łamanie hiszpańskiej konstytucji. – Grozi im nawet do 25 lat więzienia, jeśli uda się udowodnić hiszpańskiej prokuraturze, że w trakcie referendum z ich inicjatywy doszło do przemocy. To jest niezbędny warunek, żeby ich skazać na podstawie słynnego zapisu, że próbowali doprowadzić do rebelii – dodaje gość Trójki.

Kto jest oskarżony w procesie? Jak na obecną sytuację reaguje hiszpańskie i katalońskie społeczeństwo? Kto ma szansę wejść do hiszpańskiego parlamentu po najbliższych wyborach?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszyliśmy także inne tamaty:

  • El Chapo uznany winnym wielu zbrodni, grozi mu kara dożywocia. Jakie to ma znaczenie dla produkcji i handlu narkotykami?
  • Nord Stream 2 powstanie. To zwycięstwo Rosji, Niemiec, Francji, Węgier i kilku innych państw. Czy uda się utrzymać unijną solidarność energetyczną?
  • Po konferencjach w Warszawie i Soczi. Jaka przyszłość dla Bliskiego Wschodu? 

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Materiał dodatkowy: Adrian Bąk 
Goście: Maciej Okraszewski (portal dzialzagraniczny.pl), Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich), Michał Żakowski (dziennikarz Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej) 
Data emisji: 16.02.2019 
Godzina emisji: 15.07

gs/mk

Polecane