Kim byli i kim są Ajnowie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kim byli i kim są Ajnowie?
Ajnowie byli społeczeństwem matriarchalnym, zajmującym się rybołówstwem, polowaniem i zbieractwem, a w ich wierzeniach bardzo ważną rolę odgrywał kult niedźwiedziaFoto: Wikipedia Commons/domena publiczna

– Ajnowie byli dyskryminowani, ale pomogła im światowa dekada ludności aborygennej ogłoszona przez ONZ – mówi prof. Alfred Majewicz, japonista, znawca ludów Dalekiego Wschodu.

Posłuchaj

Ajnowie – lud, który formalnie nie istnieje? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Japonia dopiero 11 lat temu przyznała, że istnieją, a przecież w rejonie wysp japońskich pojawili się – jak się ocenia – 7 tysięcy lat temu. Kim byli i kim są Ajnowie, rdzenna ludność Japonii?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • W licznych odmianach wyjazdów turystycznych jest też taka, która zakłada odwiedzanie miejsc związanych z ludzką tragedią. To dark tourism zwany również tanatoturystyką. Jej zwolennicy przekonują, że można praktykować ją przy zachowaniu moralności i zasad etyki.
  • Jeden z najpopularniejszych seriali komediowych Ukrainy, "Sługa narodu", traktuje o zwykłym nauczycielu, który w wyniku przypadku został prezydentem kraju. Od kilku tygodni fikcja zaczyna zamieniać się w rzeczywistość, gdy odtwórca głównej roli oznajmił, że startuje w ukraińskich wyborach prezydenckich. Sondaże wskazują, że ma szanse na powodzenie.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: prof. Alfred Majewicz (japonista, znawca ludów Dalekiego Wschodu), Paweł Cywiński (post-turysta.pl), Piortr Pogorzelski (Redakcja Międzynarodowa PR)
Data emisji: 17.02.2019 
Godzina emisji: 8.07

pd/mk

Polecane