Czy państwo należycie wspiera klasę średnią?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy państwo należycie wspiera klasę średnią?
Polska znalazła się w UE wśród państw o najwyższym wzroście PKB.Foto: pixabay.com/nattanan23

Pakiet ulg podatkowych, takich jak zwiększenie kosztu uzyskania przychodu i ulgi podatkowe dla aktywnych zawodowo. To propozycje, o których rozmawia rząd, przygotowując nowe propozycje społeczne w nowym roku.

Posłuchaj

Czy państwo należycie wspiera klasę średnią? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

emerytury 1200.jpg
Emerytura bez podatku?

Podjęto decyzję, że po hojnym wsparciu socjalnym pora na działania prorozwojowe, które mają szansę pomóc w budowie klasy średniej. Na biurko premiera spływają propozycje ulg podatkowych i dodatków. Ma na to pozwalać dobra sytuacja budżetowa, a nadchodzące wybory są idealnym pretekstem. 

Czy w Polsce wiemy czym jest klasa średnia? – Nasza klasa średnia jest marginalna, jeśli popatrzymy po progach podatkowych osób, po wielkości ich przychodów, to w zasadzie mamy osoby, które są na poziomie dostatecznym i to jest 90 procent. Mamy kilka procent osób jako klasę średnią i 0.5-1 procent osób najbogatszych – ocenia prof. Konrad Raczkowski. 

podatki1200.jpg
Czy nadmierny fiskalizm spowalnia nasz rozwój gospodarczy?

Cezary Kaźmierczak mówiąc o przygotowywanych zmianach zwrócił uwagę, że Polski system podatkowy jest bardzo niesprawiedliwy. – Najbardziej obciążą on najniższe wynagrodzenia i najmniejsze działalności gospodarcze. Do niedawna, przed wejściem w życie "małego ZUS-u" opodatkowanie tych działalności sięgało 70 procent przychodów przedsiębiorcy. To była główna przeszkoda w prowadzeniu działalności gospodarczej i główny czynnik wyjazdów, bo jak wiadomo na początku drogi zawodowej ludzie zarabiają najmniej – przekonuje gość Kuby Strzyczkowskiego. 

Czy powinniśmy przebudować polski system podatkowy? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze. 

***

vat1200.jpg
Czy obniżanie podatków jest dobrym rozwiązaniem dla fiskusa i podatnika?

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi:  Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Konrad Raczkowski (Narodowa Rada Rozwoju), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha, miesięcznik finansowy "BANK"), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Cezary Kaźmierczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców), 
Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych Politechnika Warszawska)
Data emisji: 12.02.2019
Godzina emisji: 
12.07

gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane