Kim są osadnicy na Zachodnim Brzegu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kim są osadnicy na Zachodnim Brzegu?
Flaga Izraela/zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

"Wnuki Jozuego" to nowa książka reporterska Pawła Smoleńskiego poświęcona Izraelowi. Autor był gościem audycji.

Posłuchaj

Czemu Izraelczycy osiedlają się na Zachodnim Brzegu? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Zachodni Brzeg to tereny w całości przejęte przez Izrael. Oczywiście, są tam teraz, na skutek porozumień z Oslo, które mają ładnych parę lat, bo okupacja tych ziem trwa już pół wieku, enklawy palestyńskie, gdzie Palestyńczycy pełnią władzę. Jest to jednak władza, jak w całej Autonomii Palestyńskiej, czylio bardzo ograniczona. To są tereny, które przypadły Izraelowi po wygranej Wojnie Sześciodniowej. Izraelczycy zwyciężyli i stał się cud – młody, malutki kraj pokonał w niespełna tydzień państwa arabskie i zajął w ten sposób szmat ziemi. Terytorium zajmowane przez Tel-Awiw powiększyło się o 1/3. Palestyńczycy uważaja, że to ziemia skradziona, że nie jest to ta mityczna Judea, ale miejsce, gdzie żyli od setek lat, uprawiali pola, mieli swoje wsie i miasta i to wszystko zostało im zabrane – opowiada Paweł Smoleński.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • "Najważniejszy dzień w życiu" – przedsięwzięcie fotografa Piotra Sobika, który rejestruje śluby/wesela w różnych kulturach świata (dotychczas: Brazylia i Etiopia) i co z tego wynika;
  • Jedno z największych jezior Afryki - źródło życia dla ludzi, jak i wielkie dla nich zagrożenie. Historia tykającej bomby zanużonej w głębinach.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Paweł Smoleński (dziennikarz, reporter i pisarz), Piotr Sobik (fotograf), Artur Urbański (Torre.pl)
Data emisji: 10.02.2019
Godzina emisji: 8.06

ml

Polecane