"Miał piękny życiorys". Politycy żegnają i wspominają premiera Jana Olszewskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Miał piękny życiorys". Politycy żegnają i wspominają premiera Jana Olszewskiego
Jan OlszewskiFoto: PAP/Cezary Słomiński

Wspominali Jana Olszewskiego, podsumowywali sytuację na polskiej scenie politycznej, a także mówili m.in. o przymiarkach do list wyborczych do Parlamentu Europejskiego i roli polskiej polityki w Unii Europejskiej. To były jedne z kilku kwestii, na temat których wypowiadali się goście audycji "Śniadania w Trójce".

Posłuchaj

Odszedł Jan Olszewski. Jak wspominają go politycy? Jaka jest ich ocena polskiej sceny politycznej przed zbliżającymi się wyborami do parlamentu Europejskiego? (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Pierwszy poruszony wątek dotyczył Jana Olszewskiego. Premier w latach 1991-1992 i działacz opozycji demokratycznej zmarł w czwartek wieczorem w Warszawie w wieku 88 lat.

Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej) zaznaczył, że dla niego najwyraźniejszym rysem osobowości Jana Olszewskiego były słowa, które wypowiedział, kiedy odchodził z funkcji szefa rządu. - Powiedział wtedy, że on jutro też będzie mógł wyjść na ulice Warszawy i chodzić jako spokojny człowiek. Uważam, ze to była rzeczywiście prawa, wybitna, a do tego skromna osoba. Pochodził z pokolenia, które neipodległość traktowało jako wielkie osiągnięcie sowjego życia. Wszyscy mówimy o nim premier, ale nei zapominajmy, że jego wielką rolą była rola obrońcy politycznego w latach 70. i 80. To był przykład, że w polityce można służyć - podkreślił europoseł.

Z kolei Grzegorz Długi (Kukiz'15) podkreślił, że Jan Olszewski był przede wszystkim adwokatem. - Dlatego, że adwokat to również pewien stan umysłu i podejścia do życia. Pan Olszewski nie tylko znakomicie wywiązywał się ze swoich zawodowych obowiązków, ale także prezentował te wartości, które są bardzo potrzebne. Żegnamy więc człowieka, który wartości adwokackie, takie jak np. obrona słabszego, przenosił do życia codziennego - powiedział parlamentarzysta.

Dla Katarzyny Lubnauer (Nowoczesna) Jan Olszewski to człowiek o pięknym życiorysie. - Politycznie był oczywiście zupełnie inną opcją niż ja, ale wpisał się w piękną kartę polskiej historii, a takie osoby trzeba szanować. Był w Szarych Szeregach w czasie wojny, potem bronił opozycjonistów. Rzeczywiście dla Polski sporo zrobił, i to w czasach, kiedy najtrudniej było to robić - powiedziała posłanka.

Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe) wspominał zaś Jana Olszewskiego z okresu, kiedy razem z nim zasiadał w poselskich ławach. - Miałem tę okazję w latach 1997-2001, kiedy premier Olszewski był posłem niezaleznym po wejściu Sejmu z listy Ruchu Odrodzenia Polski. Razem składaliśmy wniosek o odwołanie leszka balcerowicza, w 1999 r. planowaliśmy też wspólnie wystawić kandydata na prezydenta Polski. Rozważaliśmy kandydatury Zbigniewa Religi i właśnie Jana Olszewskiego, i choć ostatecznie do porozumienia nie doszło, to te nasze rozmowy wiele mnie nauczyły - podkreślił poseł.

- Odszedł wielki Polak, który przez kilkadziesiąt lat walczył o wolny swój kraj - tak zaczął Adam Bielan (Prawo i Sprawiedliwość). - Był bardzo aktywnym członkiem opozycji demokratycznej w czasach komunistycznych, a gdy nadeszła wolna Polska, mocno zaangażował się w politykę. Był jednym z lepszych premierów w polskiej historii. Wybitna postać, będzie nam bardzo go brakowało - dodał wicemarszałek Senatu.

Natomiast Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska) wspominał Jana Olszewskiego jako osobę, która znacząco wpłynęła na kształt Solidarności. - To on przecież zaproponował, żeby związek obejmował cały kraj i żeby jego siła budowała się na 10 mln członków. Chciał, żeby to był ruch społeczny. Miał bardzo dobrą intuicję i zdaje się, że w jedną noc razem z Karolem modzelewskim napisał statut Solidarności. Ale myślę, że jednak rola obrońcy politycznych wieźniów PRL pozostanie chyba tą najwazniejszą i najpiekniejsza kartą w życiu Jana Olszewskiego - powiedział poseł.

W dalszej części audycji goście "Śniadania w Trójce" rozmawiali także o sytuacji na polskiej scenie politycznej w związku z m.in. ogłoszeniem nowej partii Wiosna przez Roberta Biedronia i szykowania, jak poinformowała "Rzeczpospolita", nowej, roboczo nazwanej Ruch 4 Czerwca inicjatywy przez Donalda Tuska; mówili o zbliżajacych się wyborach do Parlamentu Europejskiego; wspominali również o roli polskiej polityki w unii Europejskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Adam Bielan (Prawo i Sprawiedliwość), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe)Grzegorz Długi (Kukiz '15), Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej)
Data emisji: 9.02.2019
Godzina emisji: 9.08

bb/

Polecane