A to Polska właśnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
A to Polska właśnie
Olga Sarzyńska i Wawrzyniec Kostrzewski w studiu radiowej Trójki Foto: Jakub Sadowski/PR

Jedna z najsłynniejszych fraz z "Wesela" Wyspiańskiego, która przedostała się do języka naszych kulturalnych rozmów o Polsce, sygnalizuje tematy/wątki, które pojawiły się w drugim lutowym wydaniu MBK.

Posłuchaj

A to Polska właśnie (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Plakat promujący festiwal "Śleboda/Danutka" Plakat promujący festiwal "Śleboda/Danutka"

Powracamy bowiem do telewizyjnej wersji naszego "arcydramatu", wyreżyserowanej przez Wawrzyńca Kostrzewskiego. Po premierze (28 stycznia) w "Kwestii kultury" rozmawiano już m.in. z jej reżyserem, ale w szerszym kontekście ("Wyzwolenie", malarstwo Wyspiańskiego), stąd nasze spotkanie traktujemy jako rodzaj aneksu. Naszymi gośćmi byli Olga Sarzyńska (Rachela) oraz Wawrzyniec Kostrzewski, który "Wesele" nie tylko przeczytał, wyreżyserował, ale i dotkliwie przeżył. Zdając sobie sprawę z tego, jak już dużo powiedziano na temat najsłynniejszego dramatu Wyspiańskiego, zaproponowałam spojrzenie na tę telewizyjną realizację poprzez wybrane postaci z ogromnej liczby bohaterów dramatu oraz – wybrane "pary". W krótkim czasie, jakim dysponujemy w "Magazynie", nie sposób wyczerpać temat. To tylko propozycja kolejnych możliwych odczytań, zaproszenie do kontynuowania rozmów z poetą, który, zainspirowany przebiegiem weseliska innego poety, stworzył dzieło profetyczne i wieloznaczne. 

Olga Sarzyńska, Wawrzyniec Kostrzewski i Baszka Marcinik w studiu radiowej Trójki Olga Sarzyńska, Wawrzyniec Kostrzewski i Baszka Marcinik w studiu radiowej Trójki (fot.

Nasze spotkanie z Olgą Sarzyńską i Wawrzyńcem Kostrzewskim zakończyliśmy zaproszeniem do lżejszej rozmowy o "nas – Polakach", gdyż powstaje nowy sezon serialu satyrycznego "La La Poland". "La La Poland" zagości na 21. Festiwalu Trójka Górom w Szklarskiej Porębie (21-23 lutego). Tym samym zachęcaliśmy do spotkania z reprezentacją tego serialu, które odbędzie się 22 lutego w namiocie na Placu Radiowej Trójki. Początek o godz. 17.00.

Baszka Marcinik i Michał Merczyński Baszka Marcinik i Michał Merczyński, 

Wydanie rozpoczęła jednak rozmowa o innym festiwalu, który od 19 do 24 lutego będzie odbywał się po raz pierwszy w… Lublinie. To "Śleboda/Danutka", festiwal poświęcony Danucie Szaflarskiej, która 6 lutego obchodziłaby 104. urodziny, a 19 lutego minie druga rocznica śmierci aktorki. Naszym gościem był dyrektor tego festiwalu – Michał Merczyński, który poznał bliżej Danutę Szaflarską, będąc dyrektorem TR Warszawa. Państwo przyjaźnili się na ostatnim etapie jej życia. Danuta Szaflarska była najstarszą polską aktorką zatrudnioną na etacie w teatrze i był to właśnie TR Warszawa.

W roli PS w tym wydaniu – zaproszenie na premierę do Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Reżyser Wiktor Rubin pracuje nad tekstem Jolanty Janiczak pt. "Dead Girls Wanted". Jolanta Janiczak oraz dyrektor Teatru Zagłębia – Jacek Jabrzyk – zamknęli to wydanie MBK.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Jakub Sadowski
Data emisji: 10.02.2018 
Godzina emisji: 21.08

Polecane