Czy natrętne nękanie dłużnika powinno być zagrożone więzieniem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy natrętne nękanie dłużnika powinno być zagrożone więzieniem?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Champion studio/Shutterstock.com

Firmy windykacyjne sięgają po różne metody, by odzyskać dług. Natrętne telefony, odwiedzanie dłużnika w pracy i w domu.

Posłuchaj

Jak postępować z firmami windykacyjnymi nękającymi dłużników? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Straszenie konsekwencjami, które nie mają podstaw prawnych, oszukiwanie przy długach przeterminowanych. Takie praktyki będą surowo karane. Nowelizację kodeksu karnego proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Za wymuszanie zwrotu wierzytelności za pomocą stalkingu ma grozić od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia. Co ciekawe, największe firmy windykacyjne nie krytykują planowanych zmian. Nowelizacja dotyczyć będzie także komorników i banków.

– Nękanie nie jest dokładnie zdefiniowane w przepisach prawa, ale wszyscy mniej więcej czujemy, że jest to zachowanie, które uprzykrza życie czy powoduje poczucie zagrożenia. Katalog jest bardzo szeroki, to nie tylko telefony i esemesy, ale nagabywanie dzieci dłużnika czy zaklejanie szyb samochodu – wylicza mec. Tomasz Darkowski, były dyrektor Departamentu Legislacyjnego Prawa Karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości i podkreśla, że w Polsce "firmy windykacyjne nie podlegają żadnym ograniczeniom  związanym z dochodzeniem wierzytelności".

– Zdarzają się firmy windykacyjne, których działania odbiegają od standardów i które należy ucywilizować. Dziś windykatorem może być każdy. Może należałoby się zastanowić nad zwiększeniem i zaostrzeniem kwalifikacji osobowych – mówi Monika Janus, rzecznika Krajowej Rady Komorniczej, która – podkreślając różnice między komornikami sądowymi i windykatorami – dodaje, że "jednym przepisem nie da się wyeliminować szarej strefy".

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze. 

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Tomasz Darkowski (b. dyrektor Departamentu Legislacyjnego Prawa Karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości); Monika Janus (rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej); Andrzej Roter (prezes Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce); Roman Sklepowicz (prezes Stowarzyszenia Pokrzywdzonych przez System Bankowy), Konrad Dobrowolski (adwokat PwC Legal)
Data emisji: 5.02.2019
Godzina emisji: 
12.06

mk


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane