Czy naszym dzieciom jest potrzebna edukacja psychologiczna?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy naszym dzieciom jest potrzebna edukacja psychologiczna?
zdjęcie ilustracyjneFoto: pathdoc/Shutterstock.com

Psychologia nie odpowie na pytanie: "jak żyć?", ale jej odkrycia mogą być pomocne, by poszukiwać odpowiedzi. A świat się komplikuje coraz bardziej.

Posłuchaj

Czy w szkole potrzebna jest edukacja psychologiczna? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Ciągle pytamy psychologów o rady i opinie, ale jest takie charakterystyczne miejsce, gdzie psychologii nie ma, a powinna być. Takim miejscem jest szkoła. Rola psychologa szkolnego jest nieoceniona, ale to nie jest zrąb edukacji. Do czego może się przydać edukacja psychologiczna w szkołach?

– Nie ma w podstawie edukacyjnej tematów, przedmiotów związanych z tym od pierwszych lat szkolnych. Brakuje rozwiązań systemowych. Przez wiele lat prowadziłam zajęcia na poziomie studiów akademickich, i kiedy z dorosłymi osobami rozwijaliśmy podstawowe kompetencje psychologiczne, to często pojawiały się pytania: czemu ja tego nie wiedziałem w szkole?  – powiedziała dr Lidia Czarkowska.

– Podstawą naszego dorosłego życia jest zdolność do autorefleksji. To jest dla mnie absolutny początek do wszystkiego, co później. Dziecko naśladuje dorosłych i ludzie uczą się poprzez naśladowanie. Często zdarza się, że dorosłe osoby mówią co innego, a co innego robią. Musimy najpierw spojrzeć na siebie, jak my się zachowujemy, czy to jest spójne z tym, co przekazujemy młodemu człowiekowi – dodała dr Anna Syrek-Kosowska.


Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: dr Lida Czarkowska (psycholog, socjolog, pedagog, Akademia Leona Koźmińskiego), dr Anna Syrek-Kosowska (psycholog, Wyższa Szkoła Biznesu)
Data emisji: 28.01.2019
Godzina emisji: 21.08


Polecane