Kto jest prezydentem Wenezueli?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kto jest prezydentem Wenezueli?
Juan Guaido i popierający go Wenezuelczycy w Caracas, stolicy krajuFoto: PAP/EPA/Miguel Gutiérrez

Wenezuela ma dwóch prezydentów. Który zwycięży i kiedy skończy się dramat mieszkańców kraju?

Posłuchaj

Czy Nicolas Maduro wciąż jest prezydentem Wenezueli? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Lider opozycji i samozwańczy prezydent Wenezueli, Juan Guaido, odrzucił propozycję rozmów złożoną mu przez oficjalnego prezydenta Nicolasa Maduro. Guaido ogłosił się prezydentem w środę podczas jednego z wieców antyrządowych. Od wielu miesięcy tysiące Wenezuelczyków protestuje przeciwko rządowi prezydenta Maduro, który został właśnie zaprzysiężony na drugą kadencję po zbojkotowanych przez opozycję wyborach, które zostały uznane przez obserwatorów z zagranicy za "nie do końca wiarygodne".

– Prezydent Maduro został mianowany na, można powiedzieć, sposób rosyjski przez zmarłego cztery lata temu Hugo Chaveza. Maduro w tym czasie dołożył wszelkich starań, by zburzyć to wszystko, czego nie zburzył jego poprzednik – gospodarczo, społecznie i politycznie. Osiągnął on w tym dużo i jego kraj stał się "chodzącą nędzą" i to dosłownie, bo przez granicę z Kolumbią wyszło z Wenezueli co najmniej trzy miliony ludzi. Pozostał jednak parlament, którego Maduro nie rozwiązał i nie aresztował. Parlament, warto dodać, całkowicie zdominowany przez opozycję po wyborach trzy lata temu, został zmarginalizowany i nie ma nic do gadania. Nicolas Maduro rządzi dzięki temu autorytarnie i nie potrzebuje do tego innych instytucji. Nagle ów parlament zaczął kanalizować protest społeczny, który nabrał niebywałej dynamiki. Setki tysięcy ludzi wyszło na ulice, zaczęły się walki z bojówkami przychylnymi Maduro. Tendencja społeczna całkowicie obróciła się przeciwko reżimowi i to prawdopodobnie spowodowało przypływ energii u przywódców opozycji, którzy nagle postanowili stwarzać politykę faktów dokonanych – mówi dziennikarz "Gazety Wyborczej" Maciej Stasiński.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Zamieszki w Sudanie. Czy Omar al Baszir odda władzę po trzydziestu latach rządzenia?
  • Francja i Niemcy podpisują traktat dwustronny. Czy inne państwa Unii Europejskiej powinny się bać?
  • Czy biały amerykański nastolatek naśmiewał się publicznie z lidera Indian? Nie wiadomo, ale skandal jest wielki.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście:
Maciej Stasiński ("Gazeta Wyborcza"), Adil Abdel Aati (kandydat na prezydenta Sudanu), Olaf Osica (dyrektor ds. międzynarodowych Europejskiego Kongresu Gospodarczego), Maciej Jurkowiec ("Gazeta Wyborcza")
Data emisji: 26.01.2019
Godzina emisji: 15.08

ml/mk

Polecane