Matczyne emerytury?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Matczyne emerytury?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

W tym roku (prawdopodobnie od marca) ma ruszyć projekt zakładający finansowanie emerytur dla matek z co najmniej czworgiem dzieci.

Posłuchaj

Matczyne emerytury? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

oszczędności złotówki 1200.jpg
Czy udział w programie PPK opłaca się?

W budżecie państwa na ten rok przewidziane są pieniądze, służące finansowaniu planu. Projekt zakłada przyznanie kobietom, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci minimalnej emerytury, na poziomie 1029,80 gr. Dotyczy to również kobiet, które nigdy nie pracowały lub nie mają pełnego stażu pracy.

– Takie emerytury są zasadne i sprawiedliwe. One są gestem w kierunku grupy społecznej, która bardzo intensywnie pracuje. Dotychczasowy system emerytalny nie dostrzega pracy wykonywanej w domu przy wychowywaniu dzieci. Ta praca jest niezwykle pożyteczna i ważna społecznie – zaznacza Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin 3Plus. 

– Nie rozumiem celu tej ustawy. Jeśli chodzi o to, że jest nas za mało, to według mnie mamy do czynienia z czymś co jest prawidłowe dla prymitywnej gospodarki. Właśnie w zacofanych krajach ilość dzieci miała decydować o tym, że na starość rodzice będą właśnie przez nich utrzymywani – zaznacza Andrzej Strębski, ekspert systemów emerytalnych. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Joanna Krupska (prezes Związku Dużych Rodzin 3Plus), Andrzej Strębski (ekspert systemów emerytalnych) dr Joanna Torbé (ekspert BCC), dr Anita Kucharska-Dziedzic (Stowarzyszenie BABA), Tomasz Duda (psycholog, Warszawski Uniwersytet Medyczny), Katarzyna Kądziela (Inicjatywa Feministyczna)

Data emisji: 22.01.2019
Godzina emisji: 12.09

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane