Nie tylko kebab, futbol i seriale, czyli radiowa Trójka w Stambule!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie tylko kebab, futbol i seriale, czyli radiowa Trójka w Stambule!
StambułFoto: aji_20/Pixabay.com

Jak wygląda, czym żyje, jak pachnie, no i wreszcie jak brzmi Stambuł – o tym wszystkim można było się przekonać w Trójce, niemal przez cały dzień.

Posłuchaj

Poranek nad Bosforem (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Tygiel kulturowy i społeczny, serce Turcji, miasto dwóch kontynentów i trzech religii. Ale i tak dla miejscowych najważniejsza jest piłka nożna – opowiadał Kuba Witkowski z Programu 3 Polskiego Radia, który wybrał się z reporterskim mikrofonem nad Bosfor.

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej kontynuują reporterskie podróże po świecie – w ramach cyklu "Trójka – jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość – zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej "egzotycznych" miast. Kolejnym miejscem, które odwiedził Program 3 Polskiego Radia, był Stambuł.

Jeśli ktoś zamierza udać się w Stambule na zakupy, musi się przygotować na ostre negocjacje. Targowanie się i zbijanie cen to tutejsza tradycja, wręcz kwestia honoru i dobrego tonu. Nie targujesz się – jesteś podejrzany. I nie warto z Tobą handlować! To stara zasada, która obowiązuje także w biznesie – mówił Kuba Witkowski, który będąc w Stambule przyjrzał się z bliska również niezwykłej futbolowej pasji mieszkańców miasta oraz miejscowej kinematografii, która podbija świat, czego przykładem jest popularność w naszym kraju tureckich seriali.


Kuba Witkowski w Stambule Kuba Witkowski w Stambule

Nie zabrakło też innych rodzimych wątków. – Stambuł to miasto, w którym byli i są obecni Polacy. Co robią, jak się im tutaj żyje? Spróbowaliśmy na to pytanie odpowiedzieć. Zajrzęliśmy też do podstambulskiej miejscowości założonej w pierwszej połowie XIX wieku przez Adama Czartoryskiego, wówczas zwanej Adampolem, a dziś Polonezköy. Mieszkają tam Turkowie polskiego pochodzenia, którzy pielęgnują wiarę i tradycję przodków, mówią też po polsku – mówił reporter.

Jego relacji można było słuchać w środę 23 stycznia w porannym i popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz w audycji "Do południa" – o godz. 6.40, 7.40, 10.40, 16.20 i 17.20.

Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" realizowana jest od 2016 roku przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: SeulTbilisiWenecjęTel Awiw i JerozolimęLos AngelesPulęPodgoricęOdessęKluż-NapokęKaliningrad, Nowy JorkBerlin, ChicagoTokio, Dubrownik, Los Angeles, Singapur, Niceę, Oslo, Pekin, Toronto i Genewę.

Polecane