Czy język polityki zmieni się?
Zewsząd słychać głosy wzywające do opamiętania się. Apelują dziennikarze, komentatorzy i wyborcy.
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Shutterstock/Darren Whittingham
Apelują nawet politycy, choć trudno wyobrazić sobie, że nagle zrezygnują z języka opartego na ostrych, czasem brutalnych argumentach. Padają nawet wezwania skierowane do liderów politycznych, by wykluczali z szeregów partii szczególnie bezwzględnych działaczy.
– Ja mam poczucie, że musimy coś zrobić, że tak nie może być dalej. Ta straszna tragedia, śmierć Pawła Adamowicza, zamordowanego w takich okolicznościach, bo podczas WOŚP, musi być jakimś znakiem i momentem odgradzającym przeszłość z mową nienawiści i dającym nadzieję, że można inaczej prowadzić debatę publiczną. Wiele trzeba zrobić, żeby to się zmieniło, ale trzeba próbować – powiedział poseł PO Sławomir Neumann.
– Jest źle, niedobrze, jest pożar w całym rozkwicie, ale jeszcze nie ma pożogi. Ja bym na przekór doświadczeniu stawiał na nadzieję, bo pobrzmiewa w wypowiedziach niektórych osób. Stać nas na to słowo, które jest nieobecne, czyli refleksja. Musimy się zatrzymać, bo jesteśmy cywilizacją, a nie stadem pędzącym po równinach Serengeti. Jest to szansa i ten straszliwy mord musimy wykorzystać do zmiany – dodaje poseł PiS Tadeusz Cymański.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Sławomir Neumann (poseł, Przewodniczący Klubu Platformy Obywatelskiej), Tadeusz Cymański (poseł Prawa i Sprawiedliwości), prof. Katarzyna Kłosińska (językoznawczyni, Uniwersytet Warszawski), prof. Jarosław Flis (socjolog, Uniwersytet Jagielloński), prof. Mariusz Jędrzejko (Centrum Profilaktyki Społecznej), prof. Jan Hartman (filozof, bioetyk)
Data emisji: 21.01.2019
Godzina emisji: 12.09
kg/kw
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: