Działania UNICEF na rzecz dzieci żyjących na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi
2019-01-21, 00:01 | aktualizacja 2019-01-22, 11:01
W 2019 roku obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Mimo to, liczba krajów uwikłanych w konflikt wewnętrzny lub międzynarodowy jest obecnie najwyższa od trzech dekad.
Posłuchaj
Dzieci żyjące na obszarach konfliktów są najbardziej narażone na łamanie ich praw. Ataki na dzieci muszą się skończyć, mówi Manuel Fontaine.
UNICEF apeluje do wszystkich stron konfliktów o przestrzeganie prawa międzynarodowego i natychmiastowe zakończenie przemocy wobec dzieci oraz ataków na infrastrukturę cywilną, w tym na szkoły, szpitale czy wodociągi. UNICEF apeluje też do państw, które mają wpływ na strony konfliktu o wykorzystanie swojego autorytetu dla dobra i ochrony dzieci.
UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi niesie pomoc medyczną, żywnościową czy edukacyjną we wszystkich krajach ogarniętych konfliktami. Przykładowo, w październiku UNICEF pomógł w uwolnieniu 833 dzieci-żołnierzy z grup zbrojnych w Nigerii. Przez ostatnie 5 lat konfliktu w Sudanie Południowym organizacja połączyła z rodzinami niemal 6000 dzieci. W Bangladeszu UNICEF niesie m.in. pomoc psychologiczną, a w Iraku – wsparcie dla kobiet i dzieci, które padły ofiarą przemocy.
Moimi gośćmi są: Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska oraz Pani Ewa Falkowska, Dyrektor ds. Advocacy UNICEF Polska. W audycji także rozmowa z Robertem Korzeniowskim, Ambasadorem Dobrej Woli – UNICEF
W cyklu "Na wyciągnięcie ręki": pomoc dla dzieci w Syrii. Przedstawiamy rozmowę z Agnieszką Nosowską, koordynatorem projektów fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w Libanie.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Data emisji: 21.01.2019
Godzina emisji: 23.07
ml