Czy przeszkadza mi inwigilacja prowadzona przez mój telefon?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy przeszkadza mi inwigilacja prowadzona przez mój telefon?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Weijinga W., dyrektor chińskiej firmy Huawei i Piotra D., byłego funkcjonariusza ABW.

Posłuchaj

Czy nasze telefony są inwigilowane? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Co ciekawe Piotr D. był odpowiedzialny w 2011 roku za wdrożenie bezpiecznej, szyfrowanej sieci łączności naszego rządu… Teraz rząd rozważa rezygnację z urządzeń mobilnych chińskich marek. Wielu ekspertów uważa, że nasze telefony nafaszerowane są systemami służącymi do szpiegowania…

– Mnie martwią inne zaangażowania Piotra D., a mianowicie sam fakt, że był oficerem, więc umie zbierać informacje. Wiemy również, że brał udział w różnego typu przedsięwzięciach na wyższych uczelniach, które kształcą kadry stanowiące o bezpieczeństwie systemów – powiedział Grzegorz Cieślak z Collegium Civitas.

– Osoby decyzyjne w naszym kraju korzystają z tych samych urządzeń, co my, i to już jest według mnie zagrożenie bezpieczeństwa państwa. Prezydent, premier i ministrowie powinni nosić specjalne dedykowane urządzenia, które uniemożliwiają podsłuch czy namierzenie ich lokalizacji – dodaje były haker Tomasz Motyliński.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Grzegorz Cieślak (Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas), Cyprian Gutkowski (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń), Hanna Szymańska (adwokat, Kancelaria Adwokacka HS Legal), Tomasz Motyliński (administrator danych RiceGroup, były haker), Wiesław Bryła (Uniwersytet SWPS), Łukasz Dec (portal Telko.in)

Data emisji: 15.01.2019
Godzina emisji: 12.08

kg/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane