Pensja dla Pierwszej Damy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pensja dla Pierwszej Damy?
Prezydent Andrzej Duda (P) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (L) oraz odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski była tenisistka Agnieszka Radwańska (C), podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 11.01.2019 Foto: PAP/Leszek Szymański

To może być jeden z nielicznych pomysłów, pod którym podpiszą się wszystkie ugrupowania polityczne w Sejmie. Chodzi o Pierwsze Damy, żony prezydentów, które podczas kadencji mężów nie otrzymują żadnego wynagrodzenia.

Posłuchaj

Czy Pierwsza Dama powinna otrzymywać wynagrodzenie? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Nawet przez 10 lat (czyli dwie kadencje) żona prezydenta nie zbiera zatem składek na ubezpieczenia społeczne, co wiąże się z utratą stażu emerytalnego. Sejmowa Komisja ds. Petycji jest za przyznaniem uposażenia i inicjuje właśnie rozmowy na ten temat.

– Obowiązki Pierwszej Damy są olbrzymie. Ona musi się przygotować do różnych spotkań, musi reprezentować całe państwo, bo ona jest u boku prezydenta. Prowadzi działalność charytatywną, wspiera kulturę i różne inne inicjatywy. Jej praca trwa całą dobę i uważam, że powinna otrzymywać wynagrodzenie – powiedziała trenerka etykiety dr Irena Kamińska-Radomska.

– Przyjęta praktyka jest taka że, również na świecie, Pierwsza Dama jest żoną przy mężu i nie ma w tym nic uwłaczającego, bo o roli i pozycji Pierwszej Damy decyduje ona sama, jej zachowanie, klasa jaką reprezentuje, to w jaki sposób sprawuje ważny symboliczny urząd w państwie i to nie powinno być deprecjonujące. Oczywiście jakiś rodzaj stypendium lub wynagrodzenia jest możliwy, jeśli byłaby taka wola – dodał dr Ireneusz Jabłoński, ekonomista.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr
Irena Kamińska-Radomska (trenerka etykiety i protokołu dyplomatycznego, Protocol School of Poland), prof. Magdalena Środa (etyk, filozof, publicystka, Uniwersytet Warszawski), Joanna Senyszyn (SLD), dr Ireneusz Jabłoński (ekonomista, Centrum im. Adama Smitha), dr Adam Gendźwiłł (socjolog, Uniwersytet Warszawski), Anita Kucharska-Dziedzic (Stowarzyszenie BABA)
Data emisji: 14.01.2019
Godzina emisji: 12.08

kg/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane