Tomasz Herbich o "Pragnieniu Królestwa"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tomasz Herbich o "Pragnieniu Królestwa"
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Autor książki w ośmiu artykułach zawartych w "Pragnieniu Królestwa" wykazuje, że Cieszkowski i Bierdiajew reprezentowali dwa istotnie różne oblicza mesjanizmu.

Posłuchaj

Autor książki "Pragnienie Królestwa" i jego spojrzenie na mesjanizm (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Pragnienie Królestwa" Okładka książki "Pragnienie Królestwa"

Podczas gdy dla pierwszego z nich charakterystyczny był mesjanizm, który stawia sobie doczesne cele i jest pełen wiary w możliwość ich zrealizowania, to cele, które wyznacza Bierdiajew, transcendują rzeczywistość doczesną i w tym znaczeniu jego mesjanizm ma charakter eschatologiczny, wyczekuje końca i patrzy na historię z perspektywy jej transcendentnego kresu, nie zaś – wewnątrz światowego spełnienia.

Autor równocześnie wyraża przekonanie, że nie można żadnego z tych istotnie różnych stanowisk wyłączyć z tradycji mesjanistycznej, i dlatego mesjanizm da się scharakteryzować być może jedynie jako pewną postawę – jako tytułowe pragnienie Królestwa. W zakończeniu książki Herbich stara się pokazać, że różnica między tymi dwoma stanowiskami znajduje swoje odzwierciedlenie także we współczesnych polskich debatach na temat rozumienia mesjanizmu.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której autor opowiada o "Pragnieniu Królestwa".

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Tomasz Herbich (pisarz)
Data emisji: 12.01.2019
Godzina emisji: 14.46

mat. prasowe/kw

Polecane