Czy udział w programie PPK opłaca się?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy udział w programie PPK opłaca się?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Proxima Studio

Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął kampanię informacyjną dotyczącą pracowniczych planów kapitałowych pod hasłem "W sumie się opłaca".

Posłuchaj

Czy udział w programie PPK opłaca się? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

vat1200.jpg
Czy obniżanie podatków jest dobrym rozwiązaniem dla fiskusa i podatnika?

PPK to program oszczędnościowy, który w przyszłości ma powiększyć nasze emerytury. Na gromadzony kapitał złożymy się my, pracodawcy i państwo. Jest to program dobrowolny, choć zapisywani będziemy automatycznie. Każdy, kto będzie chciał zrezygnować, musi złożyć stosowną deklarację.

– Wpłacając miesięcznie 80 złotych, to tego samego miesiąca jesteśmy bogatsi o drugie tyle, które mamy ze strony pracodawcy i budżetu. Nie uważam, że nie są to istotne pieniądze. Jak to wszystko się razem poskłada, to w przypadku zarobków na poziomie 4000 złotych brutto, to prawie 1000 złotych odkładamy samodzielnie, a kolejne 1000 wpływa z tych pozostałych źródeł. To się opłaca – mówi wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

– Jeżeli dziś nie zaczniemy oszczędzać, to będziemy mieli problemy z naszymi świadczeniami emerytalnymi. Relacja ostatniego wynagrodzenia do pierwszego świadczenia emerytalnego jest coraz niższa. Jesteśmy daleko poza średnią europejską, więc ta tendencja będzie się pogłębiała – zaznacza Dorota Dula z BCC.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bartosz Marczuk
(wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju), Dorota Dula (BCC) Roman Przasnyski (główny analityk Gerda Broker), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Piotr Kuczyński (główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Politechnika Warszawska)
Data emisji: 10.01.2019
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane