Początek rewolucji kobiet w Indiach?
2019-01-05, 16:01 | aktualizacja 2019-01-05, 18:01
– Kluczem do zrozumienia ostatnich starć w Indiach jest patron świątyni, czyli Ajjappan. Jest on postrzegany jako wojownik, a jednocześnie postać medytująca, która wybrała życie pustelnicze, celibat – mówi Krzysztof Renik z redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Posłuchaj
W minioną środę indyjska policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych wobec konserwatywnych wyznawców hinduizmu, którzy protestowali przeciwko wejściu kobiet do świątyni Sabarimala – jednej z najważniejszych świątyń tej religii w stanie Kerala na południu Indii. Do starć doszło przed siedzibą lokalnego parlamentu w stolicy tego popularnego wśród turystów stanu, mieście Thiruvananthapuram.
Podobne incydenty miały miejsce w innych miejscowościach w stanie Kerala w następstwie wejścia w środę dwóch kobiet pod eskortą policji do świątyni Sabarimala.
Pod koniec września 2018 roku Sąd Najwyższy Indii polecił zniesienie zakazu wstępu do świątyni kobietom i dziewczętom w okresie dojrzewania. Od tego czasu trwają protesty przeciwko wyrokowi. Kapłani zarządzający świątynią nie zgodzili się z orzeczeniem sądu, a kolejne próby odwiedzania jej przez kobiety zostały zablokowane przez tysiące osób popierających zakaz. Droga prowadząca do świątyni patrolowana jest przez grupy działaczy hinduistycznej organizacji Sangh Parivar.
Świątynia jest poświęcona bóstwu Ajjappanowi, które zachowuje celibat. W 1955 roku kapłani zakazali wstępu kobietom do świątyni, co na początku lat 90. utrzymał w mocy wyrok Sądu Najwyższego stanu Kerala. Innego zdania byli jednak sędziowie Sądu Najwyższego Indii, którzy uznali ten zwyczaj za niezgodny z konstytucją. Według SN zakaz łamie zasadę równości wobec prawa i wolności religijnej oraz stygmatyzuje kobiety i nie jest niezbędnym elementem hinduizmu.
Jak ostatnie wydarzenia wpłyną na sytuację w stanie Kerala? Jaka jest sytuacja kobiet w indyjskiej polityce? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:
- W Izraelu przyspieszone wybory. Czy Benjamin Netanyahu będzie najdłużej rządzącym premierem Izraela w historii?
- Chiny chcą zjednoczenia z Tajwanem. Na razie pokojowo, jak trzeba będzie, to siłą.
- Kolumbia jest ciągle największym producentem kokainy na świecie, a USA największym odbiorcą. Dlaczego koniec wojny domowej nie oznacza końca handlu narkotykami?
***
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: Dariusz Rosiak
Goście: Jarosław Kociszewski (portal Wirtualna Polska), Maciej Okraszewski (portal Dział Zagraniczny)
Materiał dodatkowy: Adrian Bąk (Polskie Radio)
Data emisji: 5.01.2019
Godzina emisji: 15.08
PAP/mk