"Chack", czyli opowieść o upadku I Rzeczypospolitej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Chack", czyli opowieść o upadku I Rzeczypospolitej
Fragment okładki książki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach" Foto: mat. promocyjne

Gościem audycji "Trójkowy chuligan literacki" był Prof. Włodzimierz Bolecki, autor książki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach".

Posłuchaj

Zapomniana wielka postać czasu upadku I RP (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

Prof. Włodzimierz Bolecki "Chack Gracze. Opowieść o szulerach" Prof. Włodzimierz Bolecki "Chack Gracze. Opowieść o szulerach"

"Chack" to powieść o ludziach uwikłanych w wielką historię, o wzniosłych hasłach i pięknych ideach, a równocześnie o towarzyszących im na każdym kroku niskich pobudkach i szkaradnych postępkach. Przez niemal każdą stronę przewija się korowód arcyciekawych postaci – są tu zwolennicy reform i Konstytucji 3 maja, ale przede wszystkim są targowiczanie, między którymi porusza się, czasem na pierwszym planie, czasem w tle, tytułowy bohater Chack.

– Słuch o Chacku, czyli Ignacym Chadźkiewiczu vel Chodźkiewiczu, nie zaginął do końca – występuje on w Polskim Słowniku Biograficznym, jest wymieniany przez badaczy i pisarzy zajmujących się historią obyczajową Polski. Tyle tylko, że były to publikacje niszowe. Ja sięgnąłem po tą postać w dość nietypowej sytuacji, gdy w roku 1986 poproszono mnie o jakiś temat dla filmu. Nie można było nic pisać o współczesności, cenzura szalała. Sięgnąłem wtedy po temat Sejmu Czteroletniego i szukając artystycznej formy opowiedzenia, pomyślałem, że mógłbym mówić o końcu I Rzeczpospolitej poprzez zbiorowego i insywidualnego bohatera, czyli Chadźkiewicza i opowieść o szulerach – mówi prof. Bolecki.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: prof. Włodzimierz Bolecki (teoretyk i historyk literatury polskiej, profesor Instytutu Badań Literackich PAN, krytyk literacki, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)
Data emisji: 5.01.2019
Godzina emisji: 14.44

mat. prasowe/ml

Polecane