Czy potrafię reagować po pobiciu sąsiadki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy potrafię reagować po pobiciu sąsiadki?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Co 40 sekund średnio dochodzi w Polsce do przemocy domowej. Przemocy doświadcza cztery miliony kobiet rocznie!

Posłuchaj

Jak reagować na przemoc w rodzinie? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

To nie jest zjawisko, które dotyka tylko tzw. rodzin patologicznych. Bicie jest na porządku dziennym i nocnym także w tzw. normalnych rodzinach.

– Nie znamy pełnej skali tego zjawiska. Niestety trochę jest tak, że przemoc w rodzinie jest bezkarna, dlatego że my milcząco na to pozwalamy, my, czyli świadkowie, rodzina, znajomi. Wiemy, podejrzewamy, słyszymy i nie reagujemy. Są pewne środki karne, które nie są orzekane i jednym z takich środków jest udział sprawcy w programach korekcyjno-edukacyjnych. Sprawca nie zmieni się, dlatego że zostanie skazany na karę pozbawienia wolności, on ma szansę się zmienić, jeżeli go tej przemocy oduczymy poprzez te programy  – powiedziała dr Sylwia Spurek.

– Jeśli ofiara przemocy zadzwoni na "Niebieską linię" będzie rozmawiać z psychologiem lub prawnikiem, czyli z osobami, które mają przygotowanie do udzielania konsultacji z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Zdarza się, że dzwonią mężczyźni choć często dzwonią mężczyźni, którzy sami stosują przemoc z prostym pytaniem: widzę, że to, co robię rodzinie jest nie dobre, nie potrafię tego zatrzymać, nie wiem, jak inaczej mam się zachować, kiedy puszczają mi nerwy. Wiem, że w Polsce są prowadzone różnego rodzaju programy. Czy wiecie do kogo mam się zwrócić po pomoc? Te telefony cieszą nas najbardziej – dodaje Renata Durda z Ogólnopolskiego Pogotowia dla ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Sylwia Spurek (prawnik, z-ca Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania), dr Anita Kucharska-Dziedzic (Stowarzyszenie BABA), insp. Mariusz Ciarka (rzecznik Komendy Głównej Policji w Warszawie), Renata Durda (kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"), Beata Mirska-Piworowicz (prezes Stowarzyszenia Damy Radę), Sergio de Arana (Stowarzyszenie Głos Przeciw Przemocy)
Data emisji:
7.01.2019
Godzina emisji: 
12.08

kg/kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji

Polecane