Czy sprzedaż żywego karpia powinna być zakazana?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy sprzedaż żywego karpia powinna być zakazana?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Projekt nowej ustawy o ochronie zwierząt utknął w sejmie. Prawdopodobnie z ustawy zniknie zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz uboju rytualnego. Co zostanie? 

Posłuchaj

Czy powinno się sprzedawać żywego karpia? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Między innymi występów zwierząt w cyrkach i obowiązkowe czipowanie psów. Posłowie zastanowią się również nad ograniczeniami dotyczącymi sprzedaży żywych karpi.

– Ja interweniowałem, żeby główny lekarz weterynarii wydał nowe wytyczne w sprawie warunków sprzedaży żywego karpia. Chodzi o to w jakich warunkach ryby są przetrzymywane, a później przewożone do domu, ale to nie jest sprawa do ustawy. W tej chwili chcemy uregulować bardzo istotne rzeczy, czyli sposób wydatkowania pieniędzy przez gminy na rzecz ochrony zwierząt, likwidację pseudoschronisk i pseudohodowli, bo jest tam wiele patologii – powiedział wiceminister Krzysztof Czabański.

– Karp jest wyjątkową rybą, którą hoduje się aż trzy lata i dokarmiany jest jedynie ziarnami zbóż. Zastanawiam się komu przeszkadza hodowla? Nie widzimy, co się dzieje w innych hodowlach i ubojniach, natomiast karp jest idealnym produktem do promocji politycznej, ekologicznej. Dlaczego? Dlatego, że można się sfotografować, wrzucić na media społecznościowe. Niektórych to kręci i dlatego karp jest na topie – dodaje Zbigniew Szczepański z Towarzystwa Promocji Ryb.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Krzysztof Czabański (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, członek parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt), Anna Iżyńska (Stowarzyszenie Otwarte Klatki), Jacek Mosiężny (prezes koła Polskiego Związku Wędkarskiego we Wrześni), Zbigniew Szczepański (Towarzystwo Promocji Ryb), Agnieszka Jarosz (Instytut Żywności i Żywienia), Anna Hoffman (Główny Inspektorat Weterynarii)
Data emisji:
02.01.2019
Godzina emisji: 
12.07

kg

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji


Polecane