Jak wyglądał rok 2018 na świecie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wyglądał rok 2018 na świecie?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tyson Ferro/Shutterstock

W ostatnim "Raporcie" w 2018 roku podsumowaliśmy mijający rok i spojrzeliśmy w przepastną przepaść przyszłości.

Posłuchaj

Podsumowanie roku 2018 (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Rok 2018 nie był perfekcyjny. Wielu z nas może się wydawać, że był po prostu straszny. Wojna w Syrii i Jemenie, płaczące dzieci imigrantów na granicy USA, setki ofiar nieudanych przepraw przez Morze Śródziemne, morderstwo saudyjskiego dziennikarza w Turcji, dalszy ciąg wojny Rosji z Ukrainą, rosnąca potęga Chin, chwiejąca się Europa, nieprzewidywalny Donald Trump, zapowiadane odejście Angeli Merkel i wielka niewiadoma w Niemczech, Brexit, upadek autorytetów w polityce i życiu społecznym. Można wymieniać w nieskończoność...

– Moje ogólne wrażenie jest takie, że niewiele z niego zostanie. Co dzień to gorsza informacja. Dziwię się, że najważniejsze agencje informacyjne, najważniejsze dzienniki oddają swoje czołówki Donaldowi Trumpowi. Trudno jest śledzić to, co się dzieje na świecie. Rośnie nasze zniechęcenie do tego, co dzieje się wokół nas, bo to, co mogą nam opowiadać dziennikarze, jest bardzo mroczne i frustrujące – mówi dziennikarka i pisarka Paulina Wilk.

Ojciec Paweł Krupa przyznaje z kolei, że coraz rzadziej zajmuje się światem, a coraz częściej "małym światem", czyli tym najbliższej ludzi, bo znajduje w nim dużo rzeczy pocieszających. – Jest mnóstwo problemów, płaczu, rozstań, zmartwień, kłótni, ale też mnóstwo czegoś dobrego, wielkiego i to jest moja perspektywa – zaznacza dominikanin.

– Mnie się kojarzy zupełnie inna strona czy inny sposób postrzegania świata. Z całym swym zakłamaniem, znojem i marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny. Tego chcę się trzymać, może ten uchwyt jest mniej pewny niż kilka lat temu, ale ciągle się go trzymam – przekonuje dziennikarz Grzegorz Dobiecki.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: o. Paweł Krupa (dominikanin), Paulina Wilk (dziennikarka, pisarka), Grzegorz Dobiecki (Polsat News)
Data emisji: 29.12.2018 
Godzina emisji: 15.06

kg/abi

Polecane