Kulturyści na start!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kulturyści na start!
Kulturysta RokuFoto: Jarema Drogowski

Przedstawiamy wspaniałych ludzi nominowanych do tytułu Kulturysty Roku 2018!

Posłuchaj

Nominacje do tytułu Kulturysty Roku 2018 (Radiowy dom kultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W zeszłym tygodniu przedstawiliśmy nominowanych w naszym dorocznym Plebiscycie. Na głosy czekamy do 11 stycznia a zagłosować można TU. Dla biorących udział w naszej zabawie mamy fajne płyty i ciekawe książki - chętnie oddamy je w dobre ręce. Dzisiaj moment równie ważny - przedstawiamy pięć osób, które nominowaliśmy do tytułu Kulturysty Roku 2018. To honorowe wyróżnienie zaczęliśmy przyznawać rozumiejąc, że kultura potrzebuje działaczy i często w niedużych ośrodkach dzieją się rzeczy wyjątkowe na skalę świata tylko dzięki pasji i umiejętnościom takich właśnie szaleńców. Realizują pomysły, zachęcają do działania innych, zmieniają świat.  Do tej pory tytuł Kulturysty Roku przyznaliśmy Cecylii Malik, Honzie Zamojskiemu, Danielowi Rycharskiemu, Monice Wolańskiej, Michałowi Szladze, Iwonie Furmańczyk, Agnieszce Pajączkowskiej i Ewie Langer. 

Poza tym zaglądamy do Woli Sękowej na Podkarpaciu i sprawdzamy co słychać u Kulturystki Roku 2013 Moniki Wolańskiej i jak się ma Uniwersytet Ludowy. Spotykamy się z autorami książki "To nie jest hip-hop. Rozmowy". W czasie gdy rap jest najpopularniejszym, także w Polsce, sposobem komunikacji ze słuchaczami Jacek Baliński i Bartek Strowski dają nam świetną okazję by sprawdzić pra początki tej muzyki w Polsce a także spotkać 20 postaci, których zasługi dla polskiego hip-hopu są niepodważalne. Michał Margański zabiera nas do świata djów zadając pytanie o wpływ technologii na muzykę graną na żywo  a Jan Niebudek przegląda wydarzenia teatralne. NOMINOWANI DO TYTUŁU KULTURYSTY ROKU 2018

IZA RUTKOWSKA

Projektantka, edukatorka, aktywistka miejska.

Nominowana za:

Tworzenie obiektów mobilnych zaprojektowanych do konkretnych przestrzeni miejskich. Za podwórko im. Wszystkich Mieszkańców we Wrocławiu, działania na pograniczu sztuki i zabawy, na placach, w podwórkach i  w "trudnych", niejednokrotnie zdegradowanych przestrzeniach miast. Za integrację małych społeczności, za jeża, misia, ślimaka i wiele innych obiektów, które wywołują uśmiech, a jednocześnie zbliżają ludzi i prowokują do działania.

Iza Rutkowska w trakcie pracy nad projektem "Jakie to zwierzę?" Iza Rutkowska w trakcie pracy nad projektem "Jakie to zwierzę?"

JĘDRZEJ DONDZIŁO

Serce i mózg Up To Date Festival -  imprezy, na którą ściągają do Białegostoku fani muzyki elektronicznej z całej Polski.

Nominowany za:

Za przekucie pasji do muzyki w pasję do organizowania wyjątkowego festiwalu na polskiej mapie muzycznej . Za stworzenie imprezy, na której wszystko jest niezapomniane – od podejścia do publiczności i artystów po podejście do miejsca, w którym festiwal się odbywa. Za uwzględnianie lokalności bez kompleksów i budowanie światowego wydarzenia w Białymstoku.

Jędrzej Dondziło Jędrzej Dondziło

MAGDALENA FRANCZAK

Artystka wizualna, performerka, projektantka.

Nominowana za:

Tropienie mikrohistorii, lokalnych opowieści które zyskują uniwersalny wymiar. Odzyskiwanie i przywracanie pamięci o znikających społecznościach. Za działania w galeriach i w przestrzeni publicznej, dla których wspólnym mianownikiem jest dialogowanie z przeszłością i z mieszkańcami. W końcu za Nomadyczną Pracownię w Lublinie, którą prowadzi - miejsce warsztatowe, galerię, a jednocześnie przestrzeń otwartą dla mieszkańców i artystów.

Magdalena Franczak Magdalena Franczak

DANIEL JACEWICZ

Reżyser teatralny, aktor, animator kultury.

Nominowany za:
 
Festiwal Ludzka Mozaika w Goleniowie, sumę wielu działań Teatru Brama, założonego przez Daniela Jacewicza w 1996 r. Za pracę teatralną włączającą lokalną społeczność, działania pobudzające do aktywności mieszkańców i budujące kapitał kulturowy. Za siłę i konsekwencję w tworzeniu wspólnoty, nie tylko artystycznej.


Daniel Jacewicz Daniel Jacewicz 

DIANA LENART

Założycielka i kuratorka festiwali "Open House Gdynia" i "Open House Gdańsk". Prezeska gdyńskiej Fundacji Pura. Animatorka wydarzeń kulturalnych, kuratorka wystaw. Prezeska Stowarzyszenia  Halo Kultura.

Nominacja za:

Za przeniesienie do Polski idei "Open House Worldwide" i stworzenie jej lokalnej odsłony „Open House Gdynia” a teraz także „Open House Gdańsk”. Za konsekwentne wcielanie w życie (swoje i innych) przekonania ,że otworzenie się na drugiego człowieka, poznanie go prowadzi wyłącznie do dobrych sytuacji. Jak sama mówi : „ to sprawa globalna i lokalna, przyczynek do wszelkiego dobra, które dzieje się na Ziemi. Open House Gdynia jest po to, żeby ludzie otworzyli się na siebie, żeby nie przechodzili obok siebie obojętnie. Taka impreza i spotkania jest absolutnie konieczna dla zmian w mieście i dla zmian w nas samych.” Za temperament społecznikowski i działania na rzecz lokalnej społeczności.


Diana Lenart Diana Lenart
kg

Polecane