Jacek Sasin: obniżona akcyza na energię elektryczną będzie obowiązywać bezterminowo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jacek Sasin: obniżona akcyza na energię elektryczną będzie obowiązywać bezterminowo
Jacek SasinFoto: Polskie Radio

– Nie ma żadnego terminu zapisanego w ustawie, więc wszystko to, co mówi opozycja, które próbuje budować narrację, że to jest "na chwilę", na jeden rok, to jest nieprawda – mówił na antenie Tróki Jacek Sasin.

Posłuchaj

Jacek Sasin: nie było takiego niebezpieczeństwa, że obywatele odczują podwyżki cen energii (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Sejm zajmie się nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym. Nowe prawo ma nie dopuścić do podwyżek cen energii. Przez pewien czas nie było jasne, w jaki sposób rząd upora się z tym problemem. Jak mówił Jacek Sasin, "były różne koncepcje" dotyczące uniknięcia wzrostu cen energii. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów przypomniał, że minister energii początkowo planował rekompensaty. – Doszliśmy do przekonania, że najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie tutaj ustawa – mówił polityk.

Jacek Sasin powiedział, że "od początku nie było takiego niebezpieczeństwa, że obywatele odczują te podwyżki". – Dyskusja dotyczyła raczej tego, w jaki sposób to zrobić – mówił polityk. Zadeklarował, że "obywatel dostanie rachunek na taką samą kwotę jak dotychczas". – To samo będzie dotyczyło również samorządu i przedsiębiorców – zapewnił na antenie Trójki.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Pewne podmioty już podpisały umowy na wyższe ceny energii elektrycznej, ale Jacek Sasin uspokoił, że proponowane przez rząd przepisy, "które wprowadzają mechanizm renegocjowania tych umów". – Wszystkie umowy zawarte po 1 lipca, na ceny wyższe niż odbiorcy płacili wcześniej, będą negocjowane tak, aby ta cena była taka sama – mówił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Podkreślił, że tworzony jest specjalny fundusz, który ma firmom energetycznym "rekompensować brak tej podwyżki".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jacek Sasin (szef Komitetu Stałego Rady Ministrów)
Data emisji: 28.12.2018
Godzina emisji: 8.14

msze/mk

Polecane