Plebiscyt!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Plebiscyt!
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Billion Photos

Odpalamy głosowanie w Plebiscycie 2018!

Nie było to łatwe (ale nigdy nie jest), jednak się udało. Przedstawiamy dzisiaj nominowanych w naszym Plebiscycie podsumowującym rok 2018 w trzech kategoriach. Głosować można tu. Dla słuchaczy biorących udział w naszej (o tym pamiętajmy!) zabawie mamy przygotowane książki i płyty. Ogłoszenie wyników 12 stycznia, a na głosy czekamy do piątku 11 stycznia!


Plakat promujący wystawę "Traktat moralny" Włodzimierza Pawlaka Plakat promujący wystawę "Traktat moralny" Włodzimierza Pawlaka

A co poza tym? Agnieszka Szydłowska poleca dzisiaj wystawę Włodzimierza Pawlaka "Traktat moralny", którą można oglądać do końca roku w Galerii DAP przy ulicy Mazowieckiej w Warszawie. Na wystawę zapraszamy wspólnie z kuratorem – Bogusławem Deptułą. Agnieszka Obszańska poleca zestaw zinów fotograficznych wydanych przez Pix House, a w nich trzej fotograficy, trzy różne narracje i miejsca na Ziemi. Zatem wędrujemy za Krzyśkiem Orłowskim w jego zinie "North America", za Tomaszem Liboską na Śląsk ("Odwrót") i Maciejem Jeziorkiem ("Fragment"). Całość diablo intrygująca, a o serii wydawniczej opowiada Adrian Wykrota z Pix House.

W naszym "kulturystycznym" cyklu cofamy się do roku 2011, kiedy to z dumą obwieściliśmy werdykt: "Za stworzenie własnego wydawnictwa, w którym publikuje książki, będące dziełami sztuki. Za bycie artystą wszechstronnym. Za zwracanie w twórczości uwagi na niuanse i za to, że w swych działaniach jest niezwykle konsekwentny, nie zważając na panujące mody". Sprawdzamy zatem, co się u dzieje u Honzy Zamojskiego!

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 22 grudnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 22 grudnia >>>


Ruszamy też... za ocean i śledzimy trasę amerykańskich musicali inspirowanych postacią Ignacego Jana Paderewskiego! Doświadczenie ciekawe, bo jak się okazało, Amerykanie zupełnie inaczej myślą o przekładaniu biografii znaczących postaci historycznych na scenę. Ta przygoda zaczęła się dwa lata temu, kiedy Instytut Adama Mickiewicza ogłosił w Stanach Zjednoczonych konkurs na musical inspirowany życiem i działalnością Paderewskiego. Najpierw był konkurs dla amerykańskich artystów, potem selekcja i w końcu efekty, które amerykańska publiczność mogła obejrzeć na przełomie listopada i grudnia w czterech miastach: Nowym Orleanie, Los Angeles, Albuquerque i Nowym Jorku, a część "musicalowej trasy" śledziła Agnieszka Obszańska.

Okładka książki "Nie ma" Mariusza Szczygła Okładka książki "Nie ma" Mariusza Szczygła

W telefonicznym skrócie mkniemy poprzez Bydgoszcz, Gdańsk i Poznań. Jan Niebudek przegląda wydarzenia teatralne. Spotykamy Mariusza Szczygła. Jego "Nie ma" to książka, w której "stratę" lub "brak" autor zamienia, wspólnie z bohaterami, na "nie ma" lub "nieobecny". O książce rozmawia z Janem Niebudkiem. Mateusz Matyszkowicz zaś, wspólnie z Wojciechem Bonowiczem opowiadają o "Alfabecie Tischnera"Michał Margański odwiedza warszawską Królikarnię, by opowiedzieć o wystawie "Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018".


Zdjęcie  z wystawy "Pomnik. Europa Środkowo - Wschodnia 1918-2018" Zdjęcie z wystawy "Pomnik. Europa Środkowo-Wschodnia 1918-2018"PS. zachęcamy do udziału w głosowaniu na najlepszą okładkę płyty wydanej w roku 2018. Konkurs organizowany jest przez Decybele Designu a głosowanie trwa do 5 stycznia.

na FB 24/7

*** 

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Jan NiebudekMichał Margański
Data emisji: 22.12.2018 
Godziny emisji: 13.08, 14.09

Polecane