Audycja specjalna. Katastrofa górnicza w czeskiej Karwinie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Audycja specjalna. Katastrofa górnicza w czeskiej Karwinie
Były górnik w jednej z czeskich kopalń Dominik Maniura zapala znicze w kopalni Stonava w czeskiej KarwinieFoto: PAP/Andrzej Grygiel

– Podejrzewam, że technika nie zawiodła. Natura chyba była tym razem sprytniejsza niż pracujący tam ludzie – powiedział prof. Nikodem Szlązak, specjalista od metanu z Katedry Górnictwa Podziemnego Akademii Górnicz-Hutniczej w Krakowie.

Posłuchaj

Audycja specjalna – katastrofa górnicza w czeskiej Karwinie (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W czeskiej kopalni w Karwinie zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków. Rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) powiedział, że przyczyną tragedii był wybuch metanu. Kopalnię odwiedził premier Mateusz Morawiecki i premier Czech Andrej Babissz. Rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) powiedział, że przyczyną tragedii był wybuch metanu. Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła śledztwo w sprawie wypadku w kopalni węgla kamiennego w Karwinie na terenie Republiki Czeskiej. 

W związku z tragedią niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej – podała Kancelaria Prezydenta.  

– Skoro tak duże stężenie metanu się pojawiło, to gaz musiał się pojawić w wyrobisku w sposób nagły. Czujniki nie zdążyły zareagować, a w tym czasie nastąpił wybuch. Musi wystąpić kilka czynników na raz, żeby do takiego zdarzenia doszło – powiedział prof. Nikodem Szlązak i dodał, że niebezpieczne stężenie metanu w dolnej granicy wynosi 4 procent, a w górnej 15. Do tego musi być jeszcze tlen o stężeniu powyżej 12 procent. – Jak wystąpi stężenie, to tworzy się mieszanina wybuchowa. Wtedy wystarczy iskra, która może pochodzić z urządzeń elektrycznych czy tarcia stali o stal lub innych elementów, które tam się znajdowały, i wtedy nieszczęście gotowe – dodał.

Jerzy Markowski, były wiceminister przemysłu i handlu oraz gospodarki, który przez kilkanaście lat był ratownikiem górniczym, powiedział na antenie, że wybuch metanu spowodował dużą dewastację wyrobiska. Temperatura przekracza 200 st. Celsjusza, przez co ratownicy nie mogą zejść do kopalni. – Mogę powiedzieć, że na tę chwilę jest właściwie po akcji. Kierownictwo podjęło decyzję o odizolowaniu korytarza, w którym doszło do wybuchu. Polega to na tym, że stawia się mur, co powoduje, że wszystko to, co się pali wewnątrz tej przestrzeni, nie przedostaje się na zewnątrz. Przewierca się otwory i bada się stężenie powietrza, by sprawdzić czy można wejść do tunelu – powiedział Jerzy Markowski.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której mowa również o tym, dlaczego polscy górnicy zdecydowali się na pracę w czeskiej kopalni.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Goście: Jerzy Markowski (inżynier górnik, były wiceminister przemysłu i handlu oraz gospodarki), prof. Nikodem Szlązak (specjalista od metanu z Katedry Górnictwa Podziemnego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), Karolina Baca-Pogorzelska (dziennikarka "Dziennika Gazety Prawnej" zajmująca się m.in. górnictwem), Dawid Damszel (dziennikarz Polskiego Radia Katowice)
Data emisji: 21.12.2018 
Godzina emisji: 15.05

kg/gs

***

Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję, że  dochody z reklam emitowanych na wszystkich antenach Polskiego Radia w dniu 23 grudnia 2018 roku zostaną przeznaczone na pomoc rodzinom ofiar katastrofy w kopalni w Karwinie.


Polecane