Wewnętrzny świat Leonarda Cohena

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wewnętrzny świat Leonarda Cohena
Leonard CohenFoto: Route66/Shutterstock.com

W Boże Narodzenie wyemitowaliśmy specjalne wydanie "Trójkowego chuligana literackiego", które poświęcone było książce z tłumaczeniami tekstów Leonarda Cohena.

Posłuchaj

Leonard Cohen: wyjątkowy artysta i myśliciel (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

Gośćmi Mariusz Cieślika byli: Daniel Wyszogrodzki, autor przekładów do wydanej właśnie książki "Płomień" i Marcin Styczeń, autor płyty "Lubię gadać z Leonardem", zawierającej polskie wersje piosenek Cohena. Wiersze przeczytał Marek Bukowski. Nie zabrakło oczywiście muzyki Cohena z różnych etapów twórczości.

"Płomień" to porywający zbiór ostatnich wierszy Leonarda Cohena. Ich wyboru i układu dokonał sam autor w ostatnich miesiącach życia. Książka zawiera m.in. słowa piosenek, fragmenty prozy oraz ilustracje, a także szeroki wybór tekstów z poetyckich notatników Cohena, które artysta prowadził przez całe życie. W sumie składają się one na niepowtarzalny, intymny obraz życia i umysłu wybitnego artysty i myśliciela.

Jako niezwykle mocny, końcowy rozdział legendarnej kariery literackiej twórcy, "Płomień" ukazuje pełną skalę sztuki poetyckiej Leonarda Cohena, od kunsztownej transcendencji po czarny humor. Na przemian dojmująco smutne i urzekająco ekscentryczne są to dzieła poety i autora piosenek, który zgłębiał sens naszych najbardziej mrocznych pytań i zawsze gotów był zadawać kolejne.

Kariera artystyczna Leonarda Cohena rozpoczęła się w 1956 roku od publikacji pierwszego tomu poezji "Let Us Compare Mythologies" ("Porównajmy mitologie"). Autor wydał także dwie powieści: "The Favourite Game" ("Ulubiona gra") i "Beautiful Losers" ("Piękni przegrani") oraz dziesięć tomów poetyckich w tym "Stranger Music: Selected Poems and Songs" ("Muzyka nieznajomego: Wybrane wiersze i piosenki") i "Book of Longing" ("Księga tęsknoty"). W okresie działalności piosenkarskiej, który objął niemal półwiecze, nagrał czternaście albumów studyjnych. Ostatni z nich, "You Want It Darker", ukazał się w 2016 roku. Cohen został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2008, otrzymał Grammy Lifetime Achievement Award w 2010 oraz Glenn Gould Prize w 2011. Zmarł 7 listopada 2016 roku.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy przy choince  Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 25.12.2018
Godzina emisji: 12.06

mat. prasowe/mk

Polecane