Wspomnienie Kazimierza Kutza

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wspomnienie Kazimierza Kutza
Kazimierz KutzFoto: PAP/Rafał Guz

Nie żyje reżyser filmowy i teatralny Kazimierz Kutz - twórca tzw. trylogii śląskiej - to filmy "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca". Był również senatorem i wicemarszałkiem Senatu.

Posłuchaj

Ryszard Jaźwiński i Franciszek Pieczka wspominają Kazimierza Kutza (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Kazimierz Kutz był reżyserem filmowym i teatralnym, a także scenarzystą, przez lata związany z Górnym Śląskiem. Zmarł w Warszawie, w wieku 89 lat.

Był autorem ponad 20 filmów fabularnych, z których najgłośniejsze to części tryptyku śląskiego, opartego na własnych scenariuszach. Pierwsza z nich, "Sól ziemi czarnej", zaliczana jest do klasyki polskiego kina. Opowiada o pierwszym, zakończonym klęską powstaniu śląskim w 1920 roku. Akcja kolejnego dzieła - "Perły w koronie" - rozgrywa się w latach trzydziestych. W ostatniej części, zatytułowanej "Paciorki jednego różańca", reżyser opowiedział historię żyjącego współcześnie górnika-emeryta. Kazimierz Kutz nakręcił też o Śląsku film "Śmierć jak kromka chleba", poświęcony dramatycznym wydarzeniom w kopalni "Wujek".

– Na pewno zapamiętamy jego przywiązanie do regionu, z którego pochodził, czyli do Śląska. Tym ziemiom był oddany przez całe życie. Podkreślał to w wielu publikacjach, książkach, ale przede wszystkim w filmach – zaznacza Ryszard Jaźwiński. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której aktor Franciszek Pieczka wspomina zmarłego przyjaciela. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Goście: Ryszard Jaźwiński, Franciszek Pieczka 
Data emisji: 18.12.2018 
Godzina emisji: 16.45

kw/kg

Polecane