"Herbert 3.0". Muzycy w hołdzie wielkiemu poecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Herbert 3.0". Muzycy w hołdzie wielkiemu poecie
Limboski w trakcie koncertu "Herbert 3.0"Foto: Wojciech Kusiński/PR

Z okazji 20. rocznicy śmierci poety, na Trójkowej scenie zaprezentowali się znakomici artyści reprezentujący różnorodne gatunki muzyczne. 

Posłuchaj

Koncert "Herbert 3.0" (Koncert w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Do wysłuchania tego koncertu z Muzycznego Studia PR im. Agnieszki Osieckiej zaprosiliśmy w sobotę 22 grudnia o godz. 20.05. 

Z okazji 20. rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta Program 3 Polskiego Radia, Fundacja Świętego Mikołaja i Narodowe Centrum Kultury przygotowały program specjalnego koncertu, do którego zaprosiły wykonawców młodego i średniego pokolenia. – Poprosiliśmy ich o napisanie muzyki i zinterpretowanie wybranego przez siebie wiersza Poety. Wszyscy zaproszeni zareagowali z ogromnym entuzjazmem i nie tyle "odrobili" zadanie, co wręcz zaskoczyli nas świeżym, nietuzinkowym podejściem do twórczości Herberta – mówi Piotr Metz, szef muzyczny radiowej Trójki i współtwórca przedsięwzięcia.

Zaproszenie do wzięcia udziału w koncercie "Herbert 3.0" przyjęli: AbraDab, Mela Koteluk, Król, Limboski, Czesław Mozil, Skubas, Justyna Święs (The Dumplings), Wojciech Waglewski i Krzysztof Zalewski. Przyjacielem wydarzenia jest Paweł "Pablopavo" Sołtys, a artystycznym opiekunem przedsięwzięcia Miłosz Wośko – kompozytor i producent, który czuwał nad spójnością aranżacyjną projektu. Z kolei akompaniament zapewnili: pięcioosobowy zespół muzyczny, kameralna orkiestra smyczkowa złożona z muzyków orkiestry Aukso (12 osób) oraz czteroosobowa sekcja dęta.

Plakat promujący wydarzenie Plakat promujący wydarzenie

– Komponowanie do poezji wymaga nieszablonowego podejścia do formy muzycznej – ponieważ wiersze Zbigniewa Herberta często mają formę wiersza białego. Stąd towarzysząca nam myśl, by – zachowując jednocześnie komunikatywność powstających utworów – odwołać się do środków charakterystycznych dla muzyki poważnej, teatralnej, czy filmowej, gdzie pojęcie formy jest znacznie bardziej pojemne niż w piosence – wyjaśnia Miłosz Wośko. – Wybór artystów też nie jest przypadkowy. Zaprosiliśmy solistów, którzy jednocześnie są aktywnymi twórcami, kompozytorami piosenek (czasem też innych form muzycznych) i większości mają na swoim koncie własne działania literackie. Taki dobór wykonawców gwarantuje szacunek dla słowa, a jednocześnie świeże muzycznie i wykonawczo podejście do poezji Zbigniewa Herberta – dodaje opiekun muzyczny wydarzenia.

Koncert, z udziałem publiczności, wyemitowany został na antenie radiowej Trójki w sobotę 22 grudnia o godz. 20.05, a także został zarejestrowany i planowane jest jego wydanie na płycie.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przygotowany we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja i Narodowym Centrum Kultury. 


Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury


Logo MKiDN Logo MKiDN

(asz)

Polecane