Czy mam zaufanie do obietnic wyborczych?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy mam zaufanie do obietnic wyborczych?
Sejm RP Foto: Shutterstock/Maciej Matlak

Nikt nam nie obieca tyle, co polityk marzący o władzy albo ten, który chce ją utrzymać.

Posłuchaj

Czy ufamy obietnicom wyborczym? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na przyszły rok rząd planuje rewolucję w alimentach, dodatkowe pieniądze dla niepełnosprawnych i dopłaty do czynszu. Podczas niedawnej konwencji, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podwyżki płac. Co na to opozycja? Platforma  przedstawiła program obniżenia progów podatkowych i 500 + dla najgorzej zarabiających. Grzegorz Schetyna obiecał także obniżenie podatku VAT na żywność i niższą akcyzę na prąd.

– Czasami ludzie reagują na nierealne obietnice. Pytanie tylko na ile to się później mści w kolejnych wyborach, bo znamy te przypadki z przeszłości, kiedy huczne zapowiedzi, że coś się na pewno nie będzie działo później powodowały bardzo poważne podważenie zaufania – mówi Jarosław Flis, socjolog.

– Klasa polityczna w Polsce i wielu innych krajach, nie jest w stanie dotrzymać dużej części obietnic, które są składane albo może je później tak interpretować, jak jest to wygodne z perspektywy z wiedzy, jaką każdy kto rządzi nabywa – dodaje prof. Wawrzyniec Konarski, politolog.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw

Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jarosław Flis (socjolog, publicysta, komentator polityczny), Dominik Owczarek (analityk, Instytut Spraw Publicznych), prof. Adam Grzegorczyk (politolog, Wyższa Szkoła Promocji), prof. Wawrzyniec Konarski (politolog, Akademia Finansów i Biznesu Vistula), Adam Gendźwiłł (socjolog, Uniwersytet Warszawski), Sergiusz Trzeciak (politolog, prawnik, specjalista ds. marketingu politycznego)

Data emisji: 18.12.2018
Godzina emisji: 12.09

kg

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji

Polecane