Kino szaleje w galeriach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kino szaleje w galeriach
zdj. ilustracynjeFoto: Noel Powell/shutterstock.com

To zdarza się coraz częściej: chodzimy do galerii, zamiast do kina. Bo w muzeach też można obejrzeć filmy… niekiedy pokazane w ciekawszy niż w kinie sposób.

Posłuchaj

Co łączy kino i sztuki wizualne? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Temat wywołała wystawa poświęcona Marcello Mastroianniemu w rzymskim Museo dell’Ara Pacis (czynna do połowy lutego 2019). Wielki gwiazdor – ale co miał wspólnego ze sztuką wizualną?

Jak to się stało, że związki sztuk wizualnych i sztuki filmowej tak się zacieśniły, że nie można wyznaczyć międzygatunkowej granic? Kiedy plebejska, tania rozrywka została zrównana ze sztuką elitarną? Jak coś tak pospolitego jak np. wyjście robotników z fabryki uwiecznione przez braci Lumière może być eksponowane w muzeach?

W ostatnich dekadach kino zadomowiło się w galeriach na dobre, i to na różne sposoby. A artyści sztuk wizualnych coraz chętniej stają się jednocześnie reżyserami, scenarzystami, scenografami i operatorami.  

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Milada Slizińska (historyk sztuki, kurator, wykładowca warszawskiej ASP), Łukasz Jasina (historyk kina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 12.12.2018
Godzina emisji: 21.09

mm

Polecane