Boska Komedia. Międzynarodowy Festiwal Teatralny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Boska Komedia. Międzynarodowy Festiwal Teatralny
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/lapandr

Dziwny jest ten świat – to motto 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, który potrwa do 16 grudnia w Krakowie. W jego trakcie zobaczymy 13 przedstawień konkursowych (INFERNO), 8 w sekcji PARADISO oraz 5 w PURGATORIO.

Posłuchaj

Jan Niebudek na Festiwalu Boska Komedia (Trójka do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Już po pierwszej edycji festiwal został okrzyknięty przez światowe media, jako święto polskiego teatru, który na tydzień zamienia Kraków w wielką scenę. W trakcie jego trwania można zobaczyć najlepsze polskie spektakle zrealizowane w minionych sezonach i oceniane przez międzynarodowe jury.

Festiwal Boska Komedia Festiwal Boska Komedia

Festiwal dzieli się na trzy sekcje. Pierwszą z nich jest Inferno, czyli konkurs polski. Najlepsze przedstawienia sezonu walczą o statuetki Boskiego Komedianta w dziewięciu kategoriach: za najlepsze przedstawienie, najlepszy zespół, reżyserię, muzykę, scenografię oraz za najlepsze pierwszo i drugoplanowe role kobiece i męskie. W tym roku w konkursie zobaczymy 13 spektakli. Jurorami konkursu głównego będą: Ana Marta Pizarro – dyrektor Iberoamerykańskiego Festiwalu Teatralnego w Bogocie (FITB), Igor Lozada – kurator teatralny i producent (Meksyk), Ivan Medenica – dyrektor artystyczny Belgradzkiego Festiwalu Teatralnego, Zane Kreicberga – dyrektorka Instytutu Teatralnego na Łotwie, i Antonio Araujo, twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sao Paulo (MITsp).

Drugą jest Paradiso – nowe energie. Ta sekcja jest prawdziwym motorem festiwalu, bo co roku prezentuje poszukiwania młodych twórców. Teraz rozszerza się także na inne pola sztuk performatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem nowej choreografii. W ramach Paradiso odbędzie się otwarta debata dotycząca polskiego teatru, który zostanie skomentowany przez grupę młodych litewskich reżyserów i studentów artystki Yany Ross.

Ostatnią sekcją jest Prugatorio i są to wydarzenia towarzyszące głównemu programowi: spektakle, spotkania, debaty.

Werdykt festiwalu zostanie ogłoszony 15 grudnia 2018 roku. Organizatorami wydarzenia są Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Zapraszamy do wysłuchania nagrań, w których Jan Niebudek i Agnieszka Obszańska rozmawiają z organizatorami, jurorami i osobami biorącymi udział w festiwalu Boska Komedia.


mat. prasowe/kg


Polecane