"Krzyżoki". Jak sacrum łączy się z profanum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Krzyżoki". Jak sacrum łączy się z profanum
Kadr z filmu "Krzyżoki"Foto: mat. prasowe

– Musiałam zrobić ten film, bo to moja bardzo osobista historia. Dedykuję ten film mojemu ojcu – opowiada Anna Gawlita, która we współpracy z Tomaszem Wolski nakręciła film "Krzyżoki".

Posłuchaj

Trójka na festiwalu Żubroofka (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

W pewnej wsi w okolicach Opola trwają obchody Niedzieli Wielkanocnej. Ludzie zbierają się przed kościołem, ale tłoczą się tu również konie. To tradycyjny element obchodów świąt, na które składają się modlitwy, konny objazd wokół pobliskich zabudowań oraz żarliwe śpiewy zakrapiane alkoholem. Enigmatyczny montaż i czarno-białe zdjęcia oddają podniosłą atmosferę święta, w którym sacrum łączy się z profanum w przedziwnej gonitwie. Patronuje jej niewielka figurka Chrystusa Zmartwychwstałego. Tak celebrowane Krzyżoki są obyczajem typowym dla południa Polski. Podczas 35-kilometrowej trasy mieszkańcy modlą się i śpiewają nabożne pieśni. W czasie postojów odpoczywają, jedzą i piją wódkę. Stan zmęczenia i upojenia alkoholowego miesza się ze stanem uniesienia religijnego. Sacrum i profanum.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której także:

  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka w Białymstoku – rozmowy z gośćmi festiwalu: twórcami filmów, laureatami i jurorami;
  • premiera filmu "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej – wypowiedzi twórców;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Anna Gawlita i Tomasz Wolski (twórcy filmu "Krzyżoki"), Justyna Mytnik, Arjun Talwar, Sandro Wysocki (absolwenci Łódzkiej Szkoły Filmowej), Gabriela Muskała (aktorka, autorka scenariusza filmu "Fuga"), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka), Magda Kowalczyk i Grzegorz Brzozowski (twórcy filmu "Obcy na mojej kanapie"), Maciej Rant (dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka) 
Data emisji: 8.12.2018
Godzina emisji: 16.08

mat. prasowe/mk

Polecane