Jaka jest współczesna Mongolia?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaka jest współczesna Mongolia?
Zgodnie z mongolskim przysłowiem, lepiej raz zobaczyć niż tysiąc razy usłyszećFoto: PIxabay/Erdenebayar

We dzisiejszej Mongolii czasy potęgi Czyngis-chana nie są jedynie historią. Wielu Mongołów nawiązuje do przeszłości swojego kraju i z tej przeszłości czerpie powód do narodowej dumy.

Posłuchaj

Życie we współczesnej Mongolii (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czy Ułan Bator to dobre miejsce do mieszkania? – Jest to ciekawe, przyjemne środowisko do mieszkania, do eksplorowania.  Dla mnie to miasto pozostaje wielką przygodą i każdy wyjazd tam, to wielka przyjemność – przyznaje Paweł Szczap, mongolista

– Obecnie około 65 procent populacji Ułan Bator mieszka w tzw. dzielnicach jurtowych. Władze miasta nie są w stanie uporać się z napływem ludności do stolicy i zapewnić im godnych warunków bytowych. Nie ma myślenia, że te mniejsze ośrodki zurbanizowane należy rozwijać, zaoferować perspektywy edukacji, miejsca pracy – powiedział Paweł Szczap, mongolista.

W audycji również: 

  • W środę Kisenosato Yutaka ogłosił przejście na emeryturę. Tym samym Japonia straciła jedynego yokozunę, wielkiego mistrza sumo, w dyscyplinie, która nierozerwalnie związana jest z japońską historią i religią.
  • W niejednej kulturze chłopiec może stać się mężczyzną, gdy podda się rytuałowi przejścia i w ten sposób symbolicznie wejdzie w świat dorosłych. Rytuały przejścia w południowej Etiopii wciąż nie tracą na znaczeniu i nieodmiennie zaskakują.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Paweł Szczap (mongolista, Instytut Boyma), Dariusz Rozum (Polski Związek Sumo), Sławomir Makaruk (podróżnik, fotograf, organizator wypraw)
Data emisji: 20.01.2019
Godzina emisji: 8.08

kg


Polecane