Nagrody św. Mikołaja 2018 – Polskie szkoły przyznają coraz więcej stypendiów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nagrody św. Mikołaja 2018 – Polskie szkoły przyznają coraz więcej stypendiów
Nagrody św. MikołajaFoto: Krzysztof Kuczyk

Fundacja Świętego Mikołaja, która od 20 lat pomaga dzieciom w potrzebie, już po raz siódmy nagrodziła najbardziej zaangażowane społecznie szkoły.

Do tegorocznej edycji konkursu "Solidarna Szkoła" zakwalifikowało się 85 placówek z ponad 300, które biorą udział w programie "Stypendia św. Mikołaja". To więcej niż rok temu i wyższa jest również kwota stypendiów. Szkoły przeznaczą na pomoc utalentowanym uczniom, których sytuacja finansowa nie pozwala rozwijać swoich pasji aż 25 procent środków więcej.

Marzymy o tym, by w Polsce nie było ani jednego dziecka, które z powodu trudnej sytuacji finansowej nie może rozwijać swoich pasji i zainteresowań – mówi Dariusz Karłowicz, prezes zarządu Fundacji Świętego Mikołaja. Podczas uroczystej gali finałowej konkursu "Solidarna Szkoła" organizacja nagrodziła te placówki, które zgromadziły najwięcej środków na stypendia. To szkoły wykazujące się wyjątkową aktywnością  w organizacji zbiórek i pozyskiwaniu środków na stypendia, które fundacja wspiera poprzez dopłaty.

Na podium stanęło 12 szkół w 4 kategoriach wyróżnionych ze względu na wielkość miast i typ szkoły (podstawowe i ponadpodstawowe). Łącznie Solidarne Szkoły zgromadziły w ostatnim roku szkolnym na stypendia ponad 230 tys. zł. Cała kwota trafi na pomoc potrzebującym uczniom w formie comiesięcznych stypendiów.

Nagrody św. Mikołaja Nagrody św. Mikołaja (fot.

Pozytywny przykład na dobry początek

Spośród nagrodzonych szkół najwięcej, bo ponad 16 800 zł, zebrało LO w Końskich – to aż o 3400 zł więcej niż rok temu, co pozwoliło szkole na przyznanie 13 stypendiów i utrzymanie pozycji lidera. W finale konkursu pojawiły się też 3 nowe placówki. Wśród debiutantów najlepsza okazała się Pozytywna Szkoła Podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku, która w pierwszym roku zebrała na stypendia ponad 10 tys. zł. Ale to nie jedyny debiutant w kategorii szkół podstawowych w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. Drugie miejsce zajęła bowiem Szkoła Podstawowa nr 340 im. Profesora Bogusława Molskiego w Warszawie, która w pierwszym roku współpracy pozyskała na stypendia kwotę 8400 zł. 

Z kolei w kategorii szkół ponadpodstawowych w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców układ sił pozostał nienaruszony. Pozycję lidera drugi rok utrzymało II  LO z Sanoka, wyprzedzając I LO w Puławach i ZS Ogólnokształcących w Elblągu.

Nagrody św. Mikołaja Nagrody św. Mikołaja (fot. 

Stypendia św. Mikołaja

Program Stypendia św. Mikołaja działa od 2010 roku i wspiera zdolne, zaangażowane społecznie dzieci i młodzież z niezamożnych rodzin. Stypendia przyznawane są także uczestnikom Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, którzy działają na rzecz swoich społeczności lokalnych. Stypendia wypłacane są w comiesięcznych transzach, przez 10 miesięcy roku szkolnego (od września do czerwca). W tym roku szkolnym fundacja wypłaci 257 stypendiów wpierając w ten sposób dzieci i młodzież pochodzące z całej Polski.
Pełna lista nagrodzonych szkół w konkursie "Solidarna Szkoła 2018":

Kategoria 1: szkoły podstawowe w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszk.

l.p.

Szkoła

Zebrana kwota (w zł)

1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki Narciarska Szkoła Sportowa w Ustrzykach Dolnych

12504,5

2

Szkoła Podstawowa nr 1. im. Jana Kilińskiego w Trzemesznie

7400

3

Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli

7239,2

Kategoria 2: szkoły ponadpodstawowe w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszk.

l.p.

Szkoła

Zebrana kwota (w zł)

1

II Liceum Ogólnokształcące w Końskich

16827,3

2

Zespół Szkół im. gen. J. Kustronia w Lubaczowie

16437,9

3

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krościenku n. Dunajcem

14959,6

Kategoria 3: szkoły podstawowe w miastach powyżej 20 tys. mieszk.

l.p.

Szkoła

Zebrana kwota (w zł)

1

Pozytywna Szkoła Podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku

10096,6

2

Szkoła Podstawowa nr 340 im. Profesora Bogusława Molskiego w Warszawie

8431,6

3

Szkoła Podstawowa nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej

6661,2

Kategoria 4: szkoły ponadpodstawowe w miastach powyżej 20 tys. mieszk.

l.p.

Szkoła

Zebrana kwota (w zł)

1

II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sanoku

10000

2

I Liceum Ogólnokształcące im. ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach

3045

3

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Elblągu

3002

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego od 20 lat pomaga dzieciom w potrzebie. Obecnie jej działalność skupia się na pomocy zdolnym, zaangażowanym społecznie dzieciom z niezamożnych rodzin poprzez program Stypendia św. Mikołaja. Przez dwadzieścia lat swojej działalności fundacja obejmowała swoim wsparciem między innymi rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem wielu nagród za swoje działania. Fundacja prowadzi również program pomocy dzieciom z syryjskiego Aleppo i kampanię na rzecz pomocy dzieciom ze wschodniej Ukrainy.

Więcej o działaniach Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

mat. prasowe

Polecane