Monika Borzym "Radiohedonistycznie. Live at Wytwórnia" i Abradab "048"

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Monika Borzym "Radiohedonistycznie. Live at Wytwórnia" i Abradab "048"
Monika Borzym "Radiohedonistycznie. Live at Wytwórnia"Foto: mat. promocyjne

W tym tygodniu prezentujemy utwory z dwóch wyjątkowych albumów.

Monika Borzym "Radiohedonistycznie. Live at Wytwórnia" Monika Borzym "Radiohedonistycznie. Live at Wytwórnia"

Monika Borzym "Radiohedonistycznie. Live at Wytwórnia"

"Moja radioheadyczna obsesja trwa już bardzo wiele lat, a mimo to nie sądziłam, że kiedyś zdobędę się na to, żeby przepuścić ich absolutnie genialną muzykę przez swój aparat głosowy publicznie, a już na pewno nie sądziłam, że wydam taką płytę!" – przyznaje Monika Borzym, która świętując dwudzieste ósme urodziny, zaśpiewała piosenki swojego ukochanego Radiohead.

Kto kocha Radiohead, kto ceni twórczość Moniki Borzym, ten pokocha tę płytę. Utwory Thoma Yorka i Jonny'ego Greenwooda zaaranżowane przez Nikolę Kołodziejczyka – jednego z najzdolniejszych kompozytorów młodego pokolenia, zaśpiewane przejmująco przez wielką fankę Radiohead – Monikę Borzym. Ze współpracy tej dwójki mogło wyniknąć tylko coś spektakularnego i na najwyższym poziomie – taki właśnie jest album "Radiohedonistycznie. Live at Wytwórnia".

Monika Borzym zaprosiła do współpracy zaprzyjaźnionych artystów: Martę Zalewską – multiinstrumentalistkę i wokalistkę, Trio Stryjo w składzie – Nikola Kołodziejczyk, Michał Bryndal, Maciej Szczyciński, którzy od ponad dekady wspólnie improwizują i koncertują na całym świecie, Tomasza Żymłę – wybitnego klarnecistę basowego oraz wybitnych, młodych  waltornistów: Gabriela Czopkę, Łukasza Łacnego i Piotra Kowalskiego. Gościnnie zaśpiewał w duecie z Moniką Marcin Januszkiewicz – aktor młodego pokolenia i znakomity wokalista.  Wszystkie utwory zaaranżował Nikola Kołodziejczyk. "Nigdy bym się na to nie zdobyła, gdyby nie ogromny talent i zarazem wariactwo szalonego kompozytora" – wyznaje  Monika. O współpracy z Nikolą mówi: "Mam wrażenie, że tylko z Nim ten projekt mógł mieć jakikolwiek sens i mam wielką nadzieję, że to nie będzie nasza ostatnia wspólna płyta. Dziękuję Ci, piękny szaleńcze!".

Dziewięć utworów Radiohead z różnych etapów twórczości i jeden utwór zespołu Hey zostało zaaranżowanych przez Nikolę na nietypowy skład muzyczny: trzy waltornie, klarnet basowy, violę da gamba i jazzowe Trio Stryjo. Płyta jest zapisem koncertu, który odbył się w ramach inauguracji Letniej Akademii Jazzu w łódzkim klubie Wytwórnia 12 lipca 2018 roku.

Lista utworów:

 1. 15 Step
 2. Wieliczka
 3. Faust Arp
 4. Backdrifts
 5. Stryjo wieczorowy / Polyamide Song
 6. Glass Eyes
 7. Little By Little
 8. I've Seen It All (feat. Marcin Januszkiewicz)
 9. Weird Fishes/Arpeggi
 10. A Reminder
 11. Optimistic

Abradab "048" Abradab "048"

Abradab "048"

Abradab, współtwórca grupy Kaliber 44, wraca z nowym, długo wyczekiwanym albumem. Płytę promuje piosenka "Powietrze", do której powstał teledysk.

"Od kilku lat praktycznie nie słucham trueschoolu. Słucham rzeczy nowych i to właśnie takie grały mi w głowie, gdy robiłem beaty, nowoczesne, ale nieoczywiste. W "048" znajdą się utwory pod względem muzycznym wręcz imprezowe, ale także bardzo mroczne; jest i boom bap, i trapowe smaczki, dużo beatu i melodii – jednocześnie spójnie i zróżnicowanie. Tekstowo abradabowo, eksperymentalnie, światopoglądowo – społecznie, a nawet politycznie. Powaga miesza się z szyderapem. "048" współtworzyli ze mną Mateusz Pawluś i Jaroz Pakuszyński, grający ze mną od lat solo, jak i z Kalibrem 44. Gościnnie usłyszeć można Jokę. Płytę dodatkowo dopieścił i zmiksował Michał Eprom Baj" – mówi Abradab.

Lista utworów:

 1. Pio
 2. Powietrze
 3. Tańcz
 4. Czesze Cię
 5. Horyzonty
 6. Ciapa
 7. Odpalam
 8. Złe oko
 9. Wir
 10. Blask
 11. Luz
 12. Yee Boy + Joka

(mat. promocyjne)

Polecane