Tomasz Chyła Quintet na Trójkowej scenie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tomasz Chyła Quintet na Trójkowej scenie
Tomasz Chyła Quintet w TrójceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z trójmiejskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową.

Posłuchaj

Tomasz Chyła Quintet na Trójkowej scenie (Koncert w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Artyści wystąpili w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej w sobotę 1 grudnia o godz.

Lekkość wykonawcza, niesamowita energia i interpretacyjna świeżość to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu. Liderem zespołu jest skrzypek Tomasz Chyła – jeden z liczących się przedstawicieli młodej szkoły polskiej jazzowej wiolinistyki. Młodzi muzycy z Tomasz Chyła Quintet: Piotr Chęcki (saksofon), Szymon Burnos (fortepian), Krzysztof Słomkowski (kontrabas), Sławomir Koryzno (perkusja) w przypadku drugiego albumu całkowicie bazują na improwizacji. Płyta nagrana została w taki sposób, aby jak najbardziej zbliżyć się do  słuchacza i dać mu intymny kontakt z wrażliwością zespołu. Tak, jakby artyści byli razem ze słuchaczem tu i teraz.

Circlesong (pieśniokrąg) to termin wywodzący się z chóralistyki, z którą silnie związany jest lider formacji. Jest to improwizowany, wielogłosowy utwór muzyczny, oparty na powtarzalnych motywach dźwiękowych. Tomasz Chyła Quintet tworząc album "Circlesongs" inspirację czerpie z różnych tradycji muzycznych, prezentując muzykę otwartą i organiczną. Melodie powstałe w danej chwili ewoluują, a zmiany zachodzące w tym procesie przypominają podróż. Muzycy po mistrzowsku zmieniają atmosferę każdego utworu i zabierają słuchacza na peryferia wielorakich gatunków, co daje bezpieczną przestrzeń do eksperymentów. W "Circlesongs" słychać zarówno strumień energii i ekspresję artystów, jak i kontemplacyjną, transową naturę muzyki, która zasila członków zespołu oraz publiczność połączonych pozytywnym doświadczeniem. Nowy album zespołu to próba połączenia pozornie odległych koncepcji muzycznych, takich jak muzyka chóralna, jazz, folk czy post-rock w spójną, szlachetną całość. 

Najważniejszym osiągnięciem kwintetu jest zdobycie Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu Jazz Juniors  w Krakowie w grudniu 2016 r. Jedną z nagród było wydanie płyty we współpracy z Agencją Muzyczną Polskiego Radia (płyta "Eternal Entropy" wydana w 2017 roku"). Zespół występował m.in. na festiwalach: Jazz Juniors 2016, Jazz nad Odrą 2017, Wdurmoll Fest 2017, Jazz Wolności 2017, Letni Festiwal Jazzowy 2017, XV Kościerskie Zaduszki Jazzowe 2017, Jazz.hr 2017, Komeda Jazz Festiwal 2017, Hitch On Music Jazz International Exchange 2017.

Tomasz Chyła Quintet otrzymał nominacje w tegorocznej edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki w kategorii muzyka jazzowa – Fonograficzny Debiut Roku.

W lipcu rozpoczęła się europejska trasa TCQ. Zespół zagrał m.in. na Ni CaJazz Festival w Hiszpanii, Fara Music Festival we Włoszech, Polska Jazz Festival Budapeszt. W październiku 2018 zespół odbył trzytygodniowe tournee po Azji, koncertując w Chinach w ramach projektu Jazz po Polsku.

Skład Tomasz Chyła Quintet: Tomasz Chyła (skrzypce), Piotr Chęcki (saksofon), Szymon Burnos (fortepian), Krzysztof Słomkowski (kontrabas), Sławomir Koryzno (perkusja).

(mat. promocyjne)

Polecane