Wystawa "Po Wielkiej Wojnie", czyli jak zmieniał się świat po I wojnie światowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wystawa "Po Wielkiej Wojnie", czyli jak zmieniał się świat po I wojnie światowej
Wystawa "Po Wielkiej Wojnie"Foto: Dominik Tryba

28 czerwca 1914 roku w Sarajewie doszło do zamachu na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i jego żonę. Wtedy mało kto spodziewał się, że wydarzenie to będzie stanowiło punkt zapalny, który doprowadzi do wybuchu Wielkiej Wojny.

Posłuchaj

Wystawa "Po Wielkiej Wojnie" w Sarajewie (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

– Dla nas, mieszkańców Sarajewa, ten początek jest niezwykle ważny, bo odzwierciedla całą historię i wszystko to, czym żyjemy dziś. Niestety. W latach 90. mieliśmy tu inną, niezwykle krwawą wojnę. Myślę, że spuścizną tych dwóch konfliktów jest to, że część społeczeństwa wciąż gloryfikuje zbrodniarzy wojennych mówi Velma Šarić z Post-Conflict Research Center.

Biorąc pod uwagę trudno historię tego miasta, jak i całej Bośni i Hercegowiny, nieprzypadkowo Sarajewo znalazło się wśród miast, w których prezentowana jest wystawa "Po Wielkiej Wojnie". – Ta wystawa pokazuje wiele perspektyw. Nie można mówić o historii tylko z perspektywy jednego państwa. Warto mówić o przeszłości całych regionów, tak jak to robimy tutaj. W środku pawilonu dochodzimy do sedna wystawy – nowo powstających państw w tym regionie Europy, bo to jeden z najważniejszych skutków tej wojny – Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk z Europejskiej Sieci Pamięci i Solidarności, kurator wystawy. – Ta wystawa jest niezwykle ważna. Jesteśmy dumni, że znalazła się w Sarajewie i świadczy to o tym, że jest tutaj potrzebna i, że ważna jest edukacja, szczególnie młodych ludzi. Jeśli ją zobaczą, być może pomyślą także o zmianie swojego nastawienia do tego, co dzieje się obecnie w naszym kraju – dodaje Velma Šarić.

Pierwszym przystankiem wystawy "Po Wielkiej Wojnie" była Praga. W planach jest również przedstawienie jej w Polsce.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Autor materiału: Paulina Kozion
Data emisji: 20.11.2018
Godzina emisji: 7.45

Polecane