Brexit i co dalej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Brexit i co dalej?
Przeciwnicy Brexitu demonstrują przed brytyjskim parlamentemFoto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Można zapytać: po co im ten Brexit? W Wielkiej Brytanii nie widać końca kryzysu politycznego.

Posłuchaj

Jaka przyszłość czeka Wielką Brytanię? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

szpiedzy 1200.jpg
Z czego wynikają ostatnie porażki rosyjskiego wywiadu?

W niedzielę (25 listopada) odbędzie się szczyt, na którym unijni przywódcy mają zaakceptować umowę brexitową określającą warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii i deklarację polityczną, zapowiadającą przyszłe relacje gospodarcze. 

Oba dokumenty  umowa brexitowa i deklaracja polityczna  zostały zaakceptowane przez Wielką Brytanię, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie: po co Theresa May przylatuje do Brukseli. "To, że ludzie się spotykają i rozmawiają, zwłaszcza liderzy, jest czymś bardzo dobrym, ale nie należy się spodziewać apokaliptycznych wydarzeń"  odpowiadał na pytania o cel wizyty rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Po stronie unijnej pojawiły się przez moment obawy, że brytyjska premier podejmie próbę przekonania do renegocjacji umowy brexitowej, ale wczoraj w wywiadzie dla BBC broniła ona zapisów porozumienia i zapewniała, że lepszego nie będzie. – Jeśli zwrócimy się do Unii i powiemy, że ludziom nie podoba się to porozumienie, to nie sądzę, by powiedzieli nam  tak, damy Wam lepszą umowę  powiedziała Theresa May. 

– Nikt nie wie, o co chodzi i dlaczego Theresa May przyjeżdża. To jest już bardziej teatr polityczny i pokazanie, że pani premier dba o interesy Wielkiej Brytanii – mówi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Rosja przegrywa wyścig o stanowisko szefa Interpolu. Pokłosie ostatnich skandali z udziałem rosyjskich służb?
  • Nawet poważne podejrzenia CIA, że to saudyjski następca tronu zlecił zabójstwo dziennikarza, nie są w stanie zawieść zaufania Donalda Trumpa do Muhammada bin Salmana.
  • Poznamy także leśnych ludzi z Kenii, którzy stracili swoje domy, ale nie tracą nadziei na lepsze życie.  

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Materiał reporterski: Agata Kasprolewicz
Goście: Andrzej Łodyński (dziennikarz, wieloletni mieszkaniec Wielkiej Brytanii), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), dr Łukasz Fyderek (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Uniwersytet Jagielloński), Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) 
Data emisji: 24.11.2018 
Godzina emisji: 15.09

IAR/kw/mk

Polecane