Zderzenie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zderzenie
Wystawa zdjęć Michała Szlagi we wrocławskiej galerii Awangarda Foto: mat. promocyjne

Wielka Wojna – Zderzenie Teatralne – Kulturysta Michał Szlaga – Ambient – Etiuda i Anima – Opera dla Głuchych.


Wielka wojna: Stanisław Ignacy Witkiewicz – Portret wielokrotny (ok. 1917), Muzeum Sztuki w Łodzi Wielka wojna: Stanisław Ignacy Witkiewicz – Portret wielokrotny (ok. 1917), Muzeum Sztuki w Łodzi

Zaczynamy, polecamy! Agnieszka Obszańska poleca wystawę, którą od wczoraj możemy oglądać w Muzeum Sztuki w Łodzi (ms2). "Wielka wojna" pokazuje I wojnę światową jako zderzenie różnych, często sprzecznych sił, interesów i idei – raz modernizacyjnych, innym razem tradycyjnych. Podejmuje temat zależności między sztuką nowoczesną a doświadczeniem wojny pokazanych z różnych perspektyw, uwypuklając przy tym różnice między pamięcią tego wydarzenia w sztuce Europy Zachodniej a Środkowo-Wschodniej. Wśród artystów m.in.: Alexej von Jawlensky, Fernand Léger, El Lissitzky, Henryk Stażewski, Władysław Strzemiński czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. Agnieszka Szydłowska zaprasza do Kłodzka na 24. Zderzenie Teatrów. To wspaniała okazja, aby zanurzyć się w teatralnym świecie, jego różnorodności a ponadto wziąć czynny udział w wyborze przedstawienia najciekawszego.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 24 listopada >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 24 listopada >>>

Dziś rozpoczynamy cykl, w którym będziemy przypominać naszych dotychczasowych KULTURYSTÓW. Mamy już ośmiu "siłaczy" na pokładzie! Oto oni: Cecylia Malik, Honza Zamoyski, Daniel Rycharski, Monika Wolańska, Michał Szlaga, Iwona Furmańczyk, Agnieszka Pajączkowska i Ewa Langer. KULTURYSTĘ ROKU wybieramy my (Obszańska & Szydłowska, do 2015 r. z Michałem Nogasiem), inaczej niż w plebiscycie podsumowującym rok w sztuce, w którym głosują słuchacze. W 2010 roku zauważyliśmy, jak wiele wspaniałych, unikatowych działań jest możliwych wyłącznie dzięki oddanej pracy "siłaczy". To ludzie, którzy poza głównym nurtem dotacji czy instytucji zarażają swoją pasją innych. "Robią" w kulturze, są artystami , ale poszerzają pole swojego oddziaływania – pracują z innymi, dla innych, dla "sprawy". W tym roku znów będziemy wybierać, ale na razie sprawdzamy, co słychać u dotychczasowych KULTURYSTÓW. Na pierwszy ogień – Michał Szlaga.

IX Międzynarodowy Festiwal Ambientalny we Wrocławiu (fot. materiały promocyjne) IX Międzynarodowy Festiwal Ambientalny we Wrocławiu (fot. materiały promocyjne)

Michał Margański zabiera nas dzisiaj wprowadza nas do świata ambientu – muzyki, którą nazwał i tworzył Brian Eno. A przy okazji zaprasza na rozpoczynający się dziś we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Ambientalny. Jan Niebudek prowadzi nas przez premier teatralne. Tym razem opowiadamy o Gdyńskiej Nagrodzie Dramaturgicznej, zapraszamy do Teatru Narodowego w Warszawie i do Teatru Studio na "Operę dla głuchych". Anna Dudzińska ma dla nas wręcz bajkową opowieść o wyspie Lanzarote. Klimat tej wyspy nazywany jest "wieczną wiosną"... Zaś Ryszard Jaźwiński nadaje z Krakowa, z festiwalu Etiuda i Anima

W telefonicznym skrócie mkniemy dzisiaj przez Lublin, Zieloną Górę i Poznań.

na FB 24/7

*** 

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek  
Data emisji: 24.11.2018 
Godziny emisji: 13.09, 14.08


Polecane