Czy klauzula sumienia jest potrzebna?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy klauzula sumienia jest potrzebna?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Rocketclips, Inc.

Senatorowie z Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji chcą wprowadzić do ustawy diagnostyce laboratoryjnej klauzulę sumienia dla diagnostów.

Posłuchaj

Czy diagności powinni mieć możliwość skorzystania z klauzuli sumienia? (Za a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Powołując się na zasady moralne i religię, diagnosta będzie mógł odmówić wykonania zlecenia. Już teraz na klauzulę sumienia mogą powołać się lekarze, pielęgniarki i położne. Trwają próby wprowadzenia klauzuli dla farmaceutów.

– Diagności laboratoryjni powinni mieć możliwość zastosowania klauzuli sumienia. Przede wszystkim dlatego, że w kodeksie etyki diagnosty laboratoryjnego od wielu już lat istnieją trzy przepisy, które odnoszą się bezpośrednio do tego zagadnienia. Co więcej, osoby te już mają taka możliwość na bazie art. 53 konstytucji, ale szczególna sytuacja, w jakiej się znajdują jako medycy, powoduje, że powinni mieć możliwość zastosowania szczególnej procedury, jaką jest własnie klauzula sumienia – mówi dr Błażej Kmieciak z instytutu Ordo Iuris.

– Ten pomysł jest bardzo zły. Przede wszystkim, nie ma to żadnego medycznego uzasadnienia. Postawy sprawę jasno: czy prognoza pogody narusza sumienie? Nie. A, tak naprawdę, uczestnictwo w procesie diagnostycznym jest tylko postawieniem pewnej prognozy, bo ktoś oznacza pewne wartości, które mogą służyć różnym celom, nie mówiąc już o tym, że mogą być one zastosowane w różnych dziedzinach medycyny. Stąd, jakakolwiek, w domyśle, ingerencja osób, które wykonują tylko część procedury medyczne, nie mając pojęcia o całości procesu, nie mogą powoływać się na klauzulę sumienia i zaburzać tego procesu – informuje ginekolog dr Grzegorz Południewski.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Błażej Kmieciak (koordynator Centrum Bioetyki instytutu Ordo Iuris), dr Grzegorz Południewski (ginekolog, klinika leczenia niepłodności Gameta Warszawa), Jan Rulewski (senator), Adam Kozierkiewicz (ekspert zajmujący się rynkiem zdrowia), Michał Seweryński (prawnik i polityk, profesor nauk prawnych, wicemarszałek Senatu), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich)
Data emisji: 26.11.2018
Godzina emisji: 12.07

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane