"Start NaGranie". Pierwszy półfinał wygrywa zespół Eyelids

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Start NaGranie". Pierwszy półfinał wygrywa zespół Eyelids
EyelidsFoto: Wojciech Kusiński/PR

W pierwszym półfinale konkursu "Start NaGranie" najlepszy okazał się zespół Eyelids! W programie zagrali także Pragma, Hova, James Button Band i Próżnia. 

Posłuchaj

"Start NaGranie". Eyelids triumfuje w pierwszym półfinale (Start NaGranie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

>>> Więcej o konkursie: startnagranie.polskieradio.pl <<<

Pierwszego półfinału można było posłuchać w radiowej Trójce, a oglądać – w wersji wideo – na portalu PolskieRadio.pl w piątek 23 listopada od godz. 22.05. Tym razem usłyszeliśmy i zobaczyliśmy następujących artystów: 

Pragma
Zespół Pragma powstał w 2013 roku w Warszawie. Lubi minimalizm. Nie zamyka się na jeden styl, dzięki czemu łączy to, co każdemu z muzyków gra w duszy. Spontaniczność – to podstawa w ich procesie twórczym.

Eyelids
Eyelids, czyli Daga i Tom – duet z Katowic. Działają wspólnie od 2016 roku. Muzyka jest dla nich dziedziną sztuki, w której nie czują żadnych ograniczeń. Brak edukacyjnego zaplecza nie powstrzymał ich przed stworzeniem debiutanckiego albumu "Synesthetic", którym stopniowo dzielą się w internetowej przestrzeni. W pełni autorski materiał został nagrany domowymi sposobami w mieszkaniu na 18. piętrze jednego z katowickich wieżowców. Bazą był electro pop, ale duet nie bał się wykorzystywać elementów z innych gatunków muzycznych.

Hova
Koncepcja zespołu urodziła się w głowach Darii i Adama w połowie 2017 roku. Początkowo jako duet skupili się głównie na tworzeniu muzyki i szukaniu brzmienia określającego ich ówczesne sytuacje życiowe. Początek roku 2018 przyniósł najbardziej znaczącą zmianę – do grupy dołączyło duo gitarowo-perkusyjne w osobach Mateusza i Kamila. Panowie "przyprawili" i doaranżowali muzykę, która nabrała nowego wymiaru. Pełne emocji, osobiste teksty autorstwa Darii wpisują się w muzyczny klimat, który lewituje pomiędzy alternatywnym pop-rockiem, bluesem i awangardą.

James Button Band
Trio ze Szczecinka, inspirujące się rock'n'rollem lat 60. i wczesnych lat 70. oraz tym współczesnym. Na swój sposób łączą rocka z funkiem, rockiem psychodelicznym, progresywnym oraz bluesem, czasem też uderzają mocniej. W skład grupy wchodzą: Jakub Legan (gitara, wokal), Kamil Jurczak (bas) oraz Kamil Kondała (perkusja, drugi wokal). Od początku istnienia grają koncerty. Są mocno związani z Polską Sceną Vintage. Zespół obecnie jest w trasie promującej debiutancki album "Another Sleepy Album". Uczestnicy festiwali i koncertów w klubach. Mało śpią.

Próżnia
Projekt, za którym stoi Philip Häveker. Jak mówi, próżnia narodziła się z pewnej pustki artystycznej i niepewności, jaką zaczął odczuwać. Tutaj śpiewa o tym, co przeżył i czego doświadczył, w odróżnieniu od innych raperów, którzy w swoich tekstach nawiązują do rzeczy materialnych. Piosenki Próżni powstają po polsku. Wokalista przyznaje, że śpiewanie w ojczystym języku sprawia mu ogromną radość. Philip przyznaje, że wszystkie utwory produkuje sam. Ma interfejs, mikrofon, dwie gitary. Dodatkowe dźwięki nagrywa spacerując po mieście.

Zwycięzca pierwszego półfinału zaprezentuje się w poniedziałek 26 listopada w audycji "Trójka Żąda debiutów" (godz. 13.30).

***

W muzycznym konkursie Programu 3 Polskiego Radia "Start NaGranie" zaprezentowało się już 35 wykonawców wyłonionych przez jury spośród ponad 1400 debiutantów i artystów bez kontraktu płytowego. W wielkim finale, który odbędzie się 21 grudnia w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, wystąpi najlepsza trójka, która powalczy o kontrakt, sesję nagraniową i wydanie płyty przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Pierwszy konkurs w historii polskiej radiofonii z przesłuchaniami na żywo wystartował 12 września, a w trakcie 7 eliminacyjnych, piątkowych odcinków na scenie Muzycznego Studia PR im. Agnieszki Osieckiej zaprezentowało się 35 wykonawców, zakwalifikowanych do przesłuchań na żywo przez jury w składzie: Ania Rusowicz, Wojtek Mazolewski, Ten Typ Mes oraz Piotr Nagłowski (dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia) i Hirek Wrona (dziennikarz muzyczny radiowej Trójki i didżej).

W każdym odcinku zaprezentowało się po pięciu artystów, z których jury wybrało zwycięzcę. Były to kolejno zespoły: Próżnia, James Button Band, Killedbycar, Pragma, Hash Cookie, IGNU oraz Szklane Oczy. Nagrodą dla nich była promocja w postaci wizyty w poniedziałkowym wydaniu audycji Tomasza Żądy "Trójka żąda debiutów". – Wszystkie zespoły uczestniczące w eliminacjach mają jednak takie same szanse na zaprezentowanie się w finale. Będą o niego walczyć udowadniając nie tylko swój muzyczny talent, ale także zdolności marketingowe i promocyjne – mówi Bartek Jastrzębowski, reżyser i pomysłodawca konkursu.

Na każdy z utworów zaprezentowanych na antenie Trójki i udostępnionych na stronie konkursu (startnagranie.polskieradio.pl) publiczność oddaje głosy kupując wspomniane piosenki w formacie interaktywnego wideo opublikowanego – za pomocą platformy Tagmax – w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych organizatorów i uczestników. Za taki utwór można zapłacić – w zależności od hojności oraz zasobności naszego portfela – od 3 do 50 zł. Do finału konkursu dostanie się trójka wykonawców, którzy zbiorą największą ilość pieniędzy ze sprzedaży swoich piosenek.

W czterech półfinałowych odcinkach (pierwszy odbył się 23 listopada) zaprezentuje się po 5 wykonawców – liderów rankingu sprzedaży. – Szykują się nie tylko wielkie emocje związane z półfinałowymi emocjami, ale również muzyczna uczta dla słuchaczy Trójki. Jestem przekonany, że udało nam się wyłowić naprawdę znakomitą grupę półfinalistów, w której jest wielu artystów gotowych do wydania debiutanckiej płyty. A wśród nich muzycy grający nie tylko rocka, ale również alternatywne, odważne brzmienia, w tym sporo ambitnego popu, elektroniki, jazzu czy rapu – mówi Hirek Wrona.

Finał konkursu odbędzie się 21 grudnia w Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej, a każdy z uczestników wykona po dwa utwory. Zwycięzcę wybierze jury. Nagrodą w konkursie jest kontrakt, sesja nagraniowa i wydanie płyty przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Lista wszystkich półfinalistów oraz szczegóły konkursu na stronie: startnagranie.polskieradio.pl.

Polecane